• Mobilita zamestnancov

        • Mobilita zamestnancov 2022-2023

          Erasmus + 2022-2023 Učíme inovatívne a kvalitne

          Rok 2022-2023 bol opäť pokračovaním projektu Erasmus+ mobility zamestnancov na našej škole ZŠ s MŠ Školská 49, Žilina.  Bez tohto projektu si už nevieme  školský rok ani predstaviť. Štyri učiteľky základnej školy sa opäť vzdelávali v zahraničí. Tri učiteľky boli v Írsku a jedna na Malte.

          V termíne od 2.10. do 9.10. 2022 sa dve učiteľky zúčastnili kurzu v Dubline a jedna učiteľka v Galway.

          „Bolo opäť skvelé vrátiť sa do Dublinu a absolvovať kurz pre riaditeľov škôl pod názvom English for European Educators. Cieľom tohto kurzu bolo spoznať školský systém v Írsku, absolvovať hospitácie na štátnej základnej škole a v súkromnej strednej škole, zoznámiť sa s novými inovačnými metódami vo výchovno-vzdelávacom procese,  spoznať nové metódy vyučovania cudzích jazykov, zlepšiť digitálne zručnosti vo vyučovacom procese, naučiť sa využívať a zakomponovať globálne zručnosti vo vyučovaní. Počas pobytu som absolvovala workshopy, prednášky, prezentácie a získala nové skúsenosti. Vzdelávací kurz pre riaditeľov škôl mi priniesol nové pohľady a inšpirácie v oblasti manažovania škôl, kontroly kvality výchovy a vzdelávania, sebahodnotenia, kritického myslenia a využívania moderných technológií. Mala som možnosť spoznať kultúru, históriu krajiny a hlavného mesta, navštíviť historické pamiatky a zlepšiť komunikačné schopnosti v cudzom jazyku. Nové skúsenosti a poznatky mi  opäť pomôžu zavádzať a rozvíjať nové metódy vyučovania cudzích jazykov, prepojiť obsahovú stránku učiva s aktívnou komunikáciou v cudzom jazyku. V spolupráci s ostatnými kolegyňami chceme tak zvýšiť úroveň vyučovania a motivovať  žiakov pokračovať a zlepšovať svoje nie len jazykové zručnosti, ale aj zručnosti, ktoré si súčasná doba vyžaduje“, povedala pani riaditeľka školy Mgr. Eva Kubová.

          „V termíne 2. – 9. 10. 2022 som sa zúčastnila vzdelávania v rámci programu Erasmus + mobilita zamestnancov v Dubline. Kurz : School Development and Quality Evaluation - Enhancement in Primary and Secondary Schools bol zameraný na rozvoj školy, hodnotenie kvality školy a skvalitňovanie výučby na škole. Cieľom tohto kurzu bolo poskytnúť:• pohľad na štandardy a stratégie rozvoja školy, kritériá hodnotenia kvality a inšpekčné postupy v základnom a stredoškolskom vzdelávaní v Írsku • príležitosť pre pedagógov rôznych európskych národností na výmenu skúseností.  Odniesla som si cenné informácie, nápady, skúsenosti a nové vedomosti z oblasti Írskeho vzdelávacieho systému, hodnotenia vzdelávania, rozvoja škôl, spoznať históriu mesta Dublin a navštíviť jeho najvýznamnejšie pamiatky. Mala som možnosť výmeny názorov a skúseností s kolegami z mnohých štátov Európy ako aj navštíviť a sledovať prácu žiakov aj pedagógov na 2 školách. Na štátnej základnej škole blízko Dublinu a na prestížnej súkromnej strednej škole pre chlapcov v Castleknock“, povedala po absolvovaní mobility v Írsku zástupkyňa riaditeľky školy Mgr. Andrea Kempová.

          „Na kurze v meste Galway v termíne od 2.-9.10.2022  sa zúčastnilo 7 učiteľov hudby z rôznych kútov Európy /Česká republika, Rakúsko, Nemecko, Taliansko, Francúzsko/. Počas celého týždňa sme mali možnosť navštíviť základné a stredné školy, zúčastniť sa na vyučovacom procese - napríklad pri komponovaní hudby, ako sa vyučujú dejiny hudby, skupinová hra na mandolíne, nácvik piesní detského speváckeho zboru atď. Na workshope - Ako hrať na írsky bubon, sme si vyskúšali a naučili sa hrať základné írske rytmy. V rámci programu boli lektormi pripravené prednášky na hudobné témy, dejiny írskej hudby a prezentácia školského hudobného systému v Írsku. Veľmi obohacujúce bolo vzájomné zdieľanie skúseností všetkých účastníkov Erasmu, ako funguje organizácia vyučovania hudby na iných školách. Nechýbalo ani spoznávanie kultúrnych pamiatok, miestnych tradícií, histórie a krásnej írskej prírody v okolí“, konštatovala Mgr. Dária Vršanská.    

          „V školiacom centre pre učiteľov na Malte v St. Julian sa mi veľmi páčilo. Ponúkajú množstvo kurzov, z ktorých si človek môže vybrať podľa svojho zamerania a záujmov. Získala som tu nielen dostatok inšpirácie a materiál k výučbe, ale aj priateľov a  projektových partnerov. Keby som to mala zhrnúť do jednoduchých slov, boli by to tieto: štúdium, inšpirácia, priateľstvá, kultúra a zážitky“, dodala  na záver  Mgr. Dagmar Surňáková.

          Mobilita zamestnancov 2019-2022

          Závodská škola pokračuje vo vzdelávaní učiteľov v zahraničí

          Už je to pre nás  pravidelnosť a nevyhnutnosť čerpať energiu, motiváciu, nové inovatívne metódy a techniky pre vyučovanie pri absolvovaní kurzov v zahraničí. Tak ako po minulé roky aj v roku 2019 nám bol schválený projekt Erasmus + Pokračujeme v inovácii k lepším vzdelávacím výsledkom. Pandémia COVID spôsobila, že sme nemohli zrealizovať všetky kurzy v priebehu jedného roka, a tak sme posúvali termín ukončenia projektu až do januára 2022. Ako vnímali učitelia svoje kurzy v zahraničí a aké skúsenosti nadobudli?

          „Vždy s radosťou sledujem kolegyne a kolegov, ktorí sa zúčastňujú na kurzoch v zahraničí. Vidím progres vo vyučovacom procese a vnímam pozitívnu motiváciu žiakov pri vyučovaní nielen cudzích jazykov. Na Malte som absolvovala kurz The Playground Classroom: Methodology for Primary Level. Naša lektorka mala dlhoročné skúsenosti s prácou s deťmi a učiteľmi. Poskytla nám okrem námetov aj veľa materiálov, ktoré nám zefektívnia a zatraktívnia výučbu nielen  anglického jazyka. V skupine učiteľov z rôznych krajín sme si aj navzájom poradili a vymenili skúsenosti z našej pedagogickej praxe. Bol to veľmi dobre pripravený kurz, ktorý nás obohatil,“ skonštatovala terajšia riaditeľka školy a koordinátorka projektu Erasmus+ mobilita zamestnancov Mgr. Eva Kubová.

          „Ja sám  som mal možnosť niekoľkokrát  zúčastniť sa na štúdiu v zahraničí  a som za to nesmierne vďačný. Posunulo to moju profesionálnu kariéru, pohľad na moderný svet vyučovania a prístupu  k jednotlivým žiakom, možnosť výmeny skúseností s ostatnými učiteľmi či riaditeľmi škôl z rôznych krajín sveta, ale aj nové skúsenosti v rámci manažmentu a riadenia školy. Zahraničný kurz School Development & Quality Evalutation & Enhancement, Scotland, Dunfermline, ktorý som v Škótsku  absolvoval,  bol zameraný práve na manažment a riadenie školy a  naplnil všetky moje očakávania. Teším sa, ako svoje skúsenosti využijem priamo v praxi,“ povedal bývalý riaditeľ školy Mgr. Ján Majsniar.

          „Kvalitné vzdelávanie v predmete anglický jazyk pre materské školy pre deti a učiteľov, prejavy šikanovania v materskej škole, špecifické prístupy v práci s deťmi, tradičné a netradičné pohybové činnosti a hry ako aj zdravá a efektívna komunikácia, asertivita a duševná hygiena, tieto všetky témy sme si mali možnosť vypočuť  a vidieť príklady priamo z praxe na kurze Poď si se mnou hrát v Hornej Suchej v Českej republike. Posunulo nás to v profesionálnej oblasti v rámci riadenia materskej školy, ale aj samotného  vyučovacieho procesu, čomu sme nesmierne vďačné,“ vyjadrili sa zástupkyňa riaditeľky školy pre materskú školu Emília Hubočanová a vyučujúca v materskej škole Ivana Kucháriková.   Emília Hubočanová dodala: „Na študijný pobyt do Olomouca som odchádzala s určitými obavami,  ale aj s očakávaniami, nakoľko študijného pobytu som sa zúčastnila prvýkrát. Už prvý deň bol veľmi pozitívny. V príjemnou prostredí som sa zoznámila s odborne zdatnou lektorkou z praxe a účastníčkami kurzu. Program celého pobytu bol premyslený, nabitý odbornými prednáškami aktuálnymi v tejto dobe. Počas voľných chvíľ som bližšie spoznala Olomouc, jeho historické centrum. Prínosné boli aj skúsenosti jednotlivých účastníčok priamo z praxe a porovnávanie s praxou v ČR. Z Olomouca som odchádzala veľmi spokojná, naplnená odbornými vedomosťami, krásnymi zážitkami z potuliek historickým centrom a obohatená novými skúsenosťami praktičiek „materiniek“. Nadobudnuté poznatky využijem vo svojej praxi a budem ich tlmočiť aj ďalším kolegyniam vo svojom okolí.“

          „Po prvýkrát som sa zúčastnil kurzu Škola hrou v zahraničí. S trochou obavy som išiel do Českej republiky v Hornej Suchej, ale moje starosti boli zbytočné. Nové inovatívne metódy a formy vzdelávania mi ukázali, ako sa dá vyučovať inak a efektívne. Výmena skúseností s ostatnými učiteľmi bola pre mňa nesmierne dôležitá. Naučili sme sa, ako deti učiť, porozprávali sme si, prečo si deti ubližujú, lektorka nám ukázala praktické hry zamerané na vnímavosť a prežívanie. Diskutovali sme o špecifickej práci so žiakmi s poruchami autistického spektra na základnej škole a kolegovia nám ukázali príklady efektívnej komunikácie zamerané na základné ingrediencie pre zdravý vzťah.  Nimi sú komunikácia, úprimnosť, dôvera a spätná väzba,“ spomína si na svoj kurz učiteľ telesnej výchovy, športovej prípravy a etickej výchovy Mgr. Igor Chodelka.

          Po prvýkrát som absolvovala dvojtýždňový jazykový kurz pre učiteľov na Bell Teacher Campus v univerzitnom mestečku Cambridge. Keďže ako geografka veľmi rada cestujem, navštíviť Anglicko bol pre mňa splnený sen. Kurz Creativity in the classroom prebiehal pod vedením skvelej lektorky Françoise Votocek na báze workshopov a seminárov. V priateľskej atmosfére viedla celú výučbu a odovzdávala nám rôzne materiály a inšpiratívne nápady, napr. ako oživiť naše bežné hodiny v škole. Naučila ma ako byť kreatívnou učiteľkou pre mojich žiakov v každom predmete. Každý deň sme medzi sebou pracovali formou aktivít a diskusií. Veľmi sa mi páčil profesionálny prístup lektorky, ktorá nám ukázala svoje know-how, ako prostredníctvom praktických aktivít zlepšiť jazykové schopnosti a kompetencie žiakov pre ich bežný život a konverzáciu v anglickom jazyku. Z jej odporúčaní na knižné publikácie či webové stránky čerpám dodnes pri mojej príprave na vyučovanie. Počas kurzu som bližšie spoznala ďalších učiteľov z rôznych kútov sveta a som nesmierne rada, že sme zostali spolu v kontakte. Veľmi podnetné boli pre mňa aj rozhovory s ostatnými lektormi o bežnom živote ľudí v Anglicku, histórii, tradícii podávania čaju o piatej hodine alebo aj o zvyklostiach kráľovskej rodiny. Do spomienok na internátne časy prispelo výborné ubytovanie a stravovanie v Homerton College, kde by si každý študent prišiel na svoje – vlastná izba, skvelé anglické raňajky, príjemné historické prostredie a ničím nerušená atmosféra pri rozhovoroch s novými zahraničnými priateľmi.

          Cambridge má skutočne bohatú akademickú históriu. Po výučbe som mala možnosť navštíviť ďalšie univerzity, rôzne múzeá a známe kníhkupectvo Oxford Bookshop. Zažiť plavbu loďkou tzv. Punting alebo si zájsť na Shakespearovu hru Zimná rozprávka v tradičnej anglickej záhrade s piknikom. Počas víkendu pripravili lektori pre všetkých exkurziu do hlavného mesta Londýn a jeho známych častí.

          Tieto získané skúsenosti z prednášok, workshopov a poznatkov o histórii mesta a živote ľudí, ich tradíciách budem ďalej odovzdávať mojim žiakom aj na hodinách geografie. V neposlednom rade chcem úprimne poďakovať národnej agentúre,  organizátorom a koordinátorke projektu Mgr. Evke Kubovej, vďaka ktorej som mohla absolvovať jazykový kurz a zdokonaliť sa v angličtine práve v Cambridge,” napísala Mgr. Martina Časnochová.

           

          „Dostala som jedinečnú príležitosť absolvovať kurz Special Needs English v írskom Dubline venovaný spôsobom výučby cudzích jazykov pre žiakov so špeciálnymi potrebami, ktorých aj v našej škole pribúda. Skúsení lektori, učitelia anglického jazyka a odborníci  nám poskytli veľa  praktických ukážok ako prispôsobiť výučbu cudzieho jazyka deťom s poruchami učenia, ktoré majú často problém  s materinským jazykom. Okrem množstva inšpirácií a podnetov som mala možnosť oboznámiť sa s históriou a kultúrou tohto zeleného ostrova. Obrovským prínosom bola pre mňa aj výmena skúseností s pedagógmi a odbornými zamestnancami z iných európskych krajín. Zhodli  sme sa na tom, že aj keď sme každý z iného kúta Európy, v školách riešime podobné problémy a inklúzia je pre nás všetkých stále veľkou výzvou,“ konštatovala Mgr. Anna Bašková, školský psychológ.

          Projekt ERASMUS je významný vďaka tomu, že sa my, učitelia, zdokonaľujeme v jazykovej kultúre priamo v anglicky hovoriacej skupine spolužiakov z mnohých krajín sveta.  Výborná skúsená lektorka nám ponúkla nápady na skvalitnenie pedagogickej činnosti. Inšpirovala som sa mnohými novými metódami práce, didaktickými hrami a postupmi, ktoré využijem pri práci so  žiakmi.  Veľmi si cením získané vedomosti z IKT. Zoznámila som sa s množstvom programov,  pomocou ktorých si viem pripraviť kvalitnú interaktívnu vyučovaciu hodinu. Takýto typ prezentovania informácií mojich žiakov určite zaujme. Program kurzu Methodology Revisited, Revitalised and Re-energised bol obsahovo výborne pripravený a organizačne zabezpečený.  Zúčastnila som sa pobytu viackrát  a vždy som bola veľmi spokojná.  Tento rok bol atypický v tom, že sa konal v období sprísnených podmienok kvôli šíriacemu sa Covidu. Malta bola krajinou prísne dbajúcou na dodržiavanie všetkých postupov zamedzujúcich šíreniu nákazy.  Napriek niektorým prekážkam to bolo obdobie, na ktoré sa nezabúda a ostáva v srdci,“ úprimne povedala Mgr. Viera Bučková.

           

          Zúčastnila som sa kurzu CLIL – Methodology and ICT Tools for Teachers working with CLIL v Executive Training Institute na Malte. Predstavili nám túto metódu pomocou rôznych aktivít, medzi nimi bola napríklad príprava, plánovanie a realizácia takejto hodiny, prispôsobenie cvičení všetkým žiakom (slabším, šikovnejším), správna tvorba otázok pri tvorení cvičení či hodnotenie žiakov. Súčasne sme sa naučili využívať užitočné online nástroje, ktoré nám uľahčia prácu pri tvorbe CLIL hodín. Táto metóda je výborný spôsob, ako naučiť žiakov v cudzom jazyku nielen hovoriť, ale hlavne myslieť. Získané vedomosti sme implementovali do vyučovacieho procesu žiakov našej školy a odovzdali aj ostatným kolegom a kolegyniam na škole,“ dodala Mgr. Dagmar Surňáková.

          Poďakovanie všetkých účastníkov zahraničných kurzov z našej školy patrí národnej agentúre, prostriedkom Európskej únie, ako aj školskej koordinátorke projektu. Veríme, že svoje nadobudnuté vedomosti využijeme opäť vo vyučovacom procese.

          Fotogaléria

          Mobilita zamestnancov 2018-2019

          Erasmus + nielen v Anglicku ale aj na Malte

          V letných mesiacoch sa  pani učiteľky a neskôr aj riaditeľ školy či školská psychologička  zo ZŠ s MŠ Školská 49 v Žiline – Závodí mali možnosť zúčastniť v rámci programu Erasmus+ mobilita zamestnancov na zahraničných jazykových kurzoch. Projekt Erasmus+ je v základnej škole v Závodí  od roku 2014 stále živý a každoročne sa na zahraničných kurzoch zúčastňuje niekoľko jej učiteľov. Aj v tomto roku sa zrealizovali pobyty  v Anglicku a na Malte.

          „Malta nás privítala slnečným počasím, teplým morom a  kultúrnymi pamiatkami. V tomto študijnom pobyte sme tak mohli spojiť príjemné zážitky z poznávania tejto čarovnej krajinys bohatou históriou, so životom tunajších ľudía s  novými zaujímavými poznatkami z anglického jazyka,“ vyjadrili sa  účastníčky Mgr. Viera Bučková a Mgr. Eva Kubová.

          „Naša lektorka mala dlhoročné skúsenosti s prácou s deťmi i s učiteľmi. Oboznámila nás s metódami a formami práce s deťmi v škole  v tejto krajine. Poskytla nám okrem námetov aj veľa materiálov, ktoré nám zefektívnia a zatraktívnia výučbu anglického jazyka. V skupine učiteľov z rôznych krajín sme si aj navzájom poradili a vymenili skúsenosti z našej pedagogickej praxe. Bol to veľmi dobre pripravený kurz, ktorý nás obohatil,“ dodala pani učiteľka  Viera Bučková.

          „Je mi nesmiernym potešením a napĺňa ma to pozitívnou energiou do ďalšej práce, keď vidím  kolegyne či pána riaditeľa školy, ktorí sa mali možnosť zúčastniť na zahraničných kurzoch, ako obohatení a s novými skúsenosťamiprichádzajú zo zahraničia. Ja sama som mala možnosť niekoľkokrát  zúčastniť sana štúdiu a som za to nesmierne vďačná. Posunulo to moju profesionálnu kariéru, pohľad na moderný svet vyučovania a prístupu k jednotlivým žiakom, možnosť výmeny skúseností s ostatnými učiteľmi z rôznych krajín sveta, ale aj nové skúsenosti v rámci  koordinácie projektu v škole. Zahraničný kurz, ktorý som na Malte absolvovala,  bol zameraný na metodológiu vyučovania anglického jazyka na druhom stupni základnej školy a  naplnil všetky moje očakávania. Teším sa, ako svoje skúsenosti využijem priamo vo vyučovacom procese,“ povedala hlavná koordinátorka projektu.

          „V júli sa aj mne naskytla  možnosť zúčastniť sa na vzdelávacom pobyte na Malte, kde som počas dvoch týždňov absolvovala kurz Fluency and English Language Development. V útulnom prostredí  centra ETI (Executive Training Institute), St. Julians, Malta sme si v medzinárodnom zložení s kolegami z Talianska, Litvy, Brazílie, Holandska  a Poľska vymieňali nielen profesionálne skúsenosti, ale aj postrehy z ekonomického napredovania jednotlivých krajín a kultúrnych odlišností. Pod vedením špičkového lektora Michaela Broomana sme boli každodenne vystavení novým témam, otázkam a komunikačným situáciám, ktorými sme rozširovali svoje schopnosti myslieť a vyjadrovať svoje myšlienky v anglickom jazyku. To, že náš učiteľ mal na nás vysoké nároky a veľké očakávania,  bolo veľmi stimulujúce a nútilo nás to vydať zo seba maximum. V tréningu sme sa zaoberali  aktuálnymi témami ako napr. rozdiely  v ponímaní rolí mužského a ženského pohlavia, rozoberali sme sociálnu komunikáciu a spôsoby, ako sa vhodne začleniť do diskusie, bavili sme sa o cestovaní a o najatraktívnejších destináciách sveta, o megamestách a ich prednostiach i nedostatkoch. Bol to jeden z najnáročnejších kurzov, aký som  v mojej praxi navštívila, ale pod vedením takého jazykového odborníka a profesionálneho lifecoucha, akým je Micheal Borooman, to bol pre mňa nesmierne hodnotný zážitok a skúsenosť  na nezaplatenie. Opäť sa mi potvrdilo presvedčenie, že byť náročný sám voči sebe, chytať sa šancí a nových príležitostí sa oplatí, lebo posúvanie vlastných hraníc a prekročenie svojej komfortnej zóny nás obohacuje a pestuje v nás nielen sebadôveru, ale aj rešpekt a úctu voči iným mentalitám a kultúrnym odlišnostiam….,“ pridala ďalšia účastníčka Mgr. Eva Bittšánska.

          „V letných mesiacoch som sa zúčastnila na učiteľskom kempe v Cambridge, kde našou lektorkou bola  Anna Young, ktorá nám pomohla nielen zdokonaliť sa v našich jazykových schopnostiach, ale aj rozšírila naše vedomosti o živote v UK. Zúčastnila som sa na workshopoch o rozvoji kreativity vo výučbe angličtiny žiakov od 3-11 rokov, poskytujúcich veľa praktických nápadov pre rôzne aktivity a materiálov na použitie vo vyučovaní. Mala som možnosť vymeniť si skúsenosti a nadviazať kontakty s učiteľmi z iných krajín celého sveta,“ zhodnotila Mgr. Dagmar Surňáková po návrate z mobility v zahraničí.

          „Cieľom dvojtýždňovej stáže bolo nadobudnúť teoretické a praktické zručnosti v oblasti využívania moderných informačných technológií v školskom vyučovaní, ale aj celkovo v profesionálnej činnosti učiteľa“, skonštatoval riaditeľ školy Mgr. Ján Majsniar a ďalej pokračoval. „Výučbové prostredie ETI poskytlo takmer bezchybný komfort pre vzdelávajúcich sa učiteľov. Vzdelávanie som absolvoval v skupine s učiteľmi z Talianska, Nemecka, Poľska a Španielska. Náplňou bola teoretická a praktická činnosť s využitím nástrojov komunikácie medzi učiteľom a žiakmi, ďalej osvojenie si grafických a edukačných nástrojov s dôrazom na testovanie žiakov a rozvoj ich tvorivosti.Mal som možnosť prakticky spolupracovať s lektormi a spolužiakmi pri  tvorbe blogu, dizajnovo tvoriť v nástroji Website a naučiť sa využívať nástroje, ako napríklad Chatroom, WIKIs, MindMaps. Vzdelávanie bolo ukončené prezentovaním samostatnej záverečnej práce. ,,Ako vždy, aj teraz uvádzam, že sú to veľmi užitočné nástroje a metódy, ale použiteľné iba v rámci kvalitnej a odborníkom- profesionálom denne spravovanej počítačovej siete, pri dostatočnej rýchlosti internetu a 100% pripravenej technike. V opačnom prípade je to výučba prostredníctvom IKT tzv. „na kolene,“ uviedol riaditeľ školy. Prostredie ostrova Malty je predurčené na aktívne spoznávanie kultúry a života obyvateľov, nie je problém pri dobrej vôli a vzhľadom na vzdialenosti ( dosah mestskej dopravy v cene 2-3 € )  absolvovať prehliadky a návštevu všetkých historicky naozaj skvostných pamiatok aj v takom krátkom čase. ,,Pre mňa najpôsobivejším zážitkom a poznatkom bolo po návšteve katakomb v podzemí, že  nielen naše národy v strednej Európe, ale aj obyvatelia Malty a hlavného mesta Valletty si veľmi veľa vytrpeli počas leteckého  bombardovania v 2. svetovej vojne,“ uviedol Mgr. Ján Majsniar.

          „ V novembri som absolvovala kurz Preventing bullying v anglickom Southamptone, počas ktorého som mala možnosť stretnúť sa s viacerými odborníkmi, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti výchovy, vzdelávania a prevencie,“ skonštatovala špeciálna pedagogička Mgr. Anna Bašková a ďalej pokračovala: „Špecialista na prevenciu John Khannam ukázal, ako sa rozprávať so žiakmi o u nás často tabuizovanej téme šikanovania. Poskytol nám mnohé zdroje a ukázal aktivity, ktoré využíva v práci s deťmi. Obohacujúcou skúsenosťou boli pre mňa návštevy dvoch základných škôl, kde sme mali možnosť diskutovať nielen s pedagógmi ale aj so žiakmi. Veľmi sa mi páčilo riešeniekonfliktov v škole mediáciou a zapojenie žiakov do boja proti šikanovaniu v podoberovesníckej pomoci.Zúčastnili sme sa tiež na hodine psychosociálnej výchovy, ktorú majú žiaci povinne v rozvrhu 1x do týždňa. Aj keď sme sa všetci zhodli na tom, že šikanovanie v škole sa nedá úplne zastaviť, je možné pracovať na stratégiách, ktoré by ho minimalizovali. Kurz ma utvrdil v domnienke, že najlepšou prevenciou je rozširovať u  žiakov sociálne a komunikačné zručnosti, toleranciu a vzájomný rešpekt. Prínosom pre mňa bola aj výmena skúseností s francúzskymi a bulharskými účastníčkami kurzu. Celý pobyt bol perfektne zorganizovaný a vďaka miestnej koordinátorke Elizabet Wisnievskej som sa počas neho cítila veľmi príjemne a bezpečne.Som vďačná za túto príležitosť,“ dodala.

          „Ďakujeme za možnosť zúčastniť sa na zahraničných jazykových kurzoch, za skúsenosti, materiály, za napĺňanie nášho Európskeho plánu rozvoja školy, ale aj za cenné rady národnej agentúre  SAAIC,“ dodali všetci účastníci programu Erasmus+ na záver.

          Opäť úspešní v projekte Erasmus+

          S radosťou sme prijali správu, že náš projekt Inovatívne k lepším výsledkom vo vzdelávaní v sume 17 565 EUR bol schválený. Pokračujeme tak v sérii úspešných projektov od roku 2014, v rámci ktorých sa učitelia a riaditeľ školy  zúčastnili študijných pobytov v Anglicku, Írsku, Walese a Lotyšsku. Do projektu bude zapojených 5 učiteľov školy, školský psychológ a riaditeľ školy. Projekt bude trvať od júna 2018 do mája 2019. Zúčastníme sa štúdia na Malte a v Anglicku. Cieľom projektu je predovšetkým zlepšenie odborných kompetencií učiteľov, zlepšenie ich pripravenosti na zmeny z hľadiska modernizácie a internacionalizácie školy, zvýšenie kvality vo výučbe a rozšírenie jazykovej zručnosti učiteľov. Škola chce predovšetkým využiť vzdelávanie učiteľov v zahraničí vo vyučovacom procese, skvalitniť vyučovací proces v oblasti cudzích jazykov, podporiť sebavedomie učiteľov a využiť získané vedomosti v oblasti manažmentu školy.

          Mobilita zamestnancov 2016-2018

          Závodská škola s novými skúsenosťami vďaka Erasmus+

          Program Erasmus+ na ZŠ s MŠ Školská v Žiline – Závodí pokračuje ďalšími mobilitami zamestnancov. Učiteľka v materskej škole a riaditeľ školy mali možnosť opäť získať nové skúsenosti vo Veľkej Británii.

          „Počasie stredného Slovenska som plná očakávania nového zamenila za takmer jarnú atmosféru univerzitného mesta Exeter v srdci grófstva Devon v juhozápadnej časti Anglicka“, konštatuje učiteľka v materskej škole Ivana Kucháriková a ďalej pokračuje. Exeter je historicky bohaté mesto  s keltskými koreňmi a zreteľným vplyvom Rimanov, po ktorých, okrem všade roztrúsených a udržiavaných pamiatok,  ostal  aj názov  Isca, ku ktorému sa miestni s hrdosťou hlásia aj v súčasnosti.

          Kurz prebiehal v exkluzívnych priestoroch hotela Mercure Southgate, bol však poznamenaný udalosťami súvisiacimi s Brexitom.  V mini skupine účastníkov som sa stretla s jedinou kolegyňou z Francúzska, čo však podvihlo náročnosť kurzu na skutočne intenzívny.  Lekcie pod vedením skúsených a zanietených pedagógov Lucy Morris a Rosemary Masson nás prirodzene vtiahli do sveta kreatívnych aktivít, inovatívnych  aj overených metód aj  praktických postrehov využiteľných v našej profesionálnej praxi. Ich neoddeliteľnou súčasťou bolo overovanie si  efektivity na sebe navzájom aj diskusia o prínose ponúknutých materiálov. Návštevou  prestížnej Primary School v neďalekom mestečku Kenton (mimochodom, rozlohou a  atmosférou pripomínajúcu našu materskú školu) a  miestnej viac triednej Redhills Primary School  v Exeteri sme si doplnili naše poznatky o školskom vzdelávacom vo Veľkej Británii  a stali sa aktívnou súčasťou  vzdelávacích aktivít v triedach rôznych vekových skupín.  Tento fakt a možnosť diskutovať s pedagógmi  navštívených škôl považujem za jeden z najvýznamnejších  prínosov pre moju profesionálnu prax.

          Program kurzu bol rozšírený o bohaté sprievodné aktivity ako návšteva miestnej katedrály so zaujímavou históriou, okružná cesta historickým, ale stále živým  jadrom mesta Exeter a Topsham s certifikovaným sprievodcom, vďaka ktorému nám boli sprístupnené aj pre verejnosť uzavreté priestory  unikátnej záhrady biskupa Róberta Atwella so storočnými  pôsobivými dubmi.  Skutočným zážitkom pre mňa ostane posedenie pri čaji vo vyhľadávanej historickej čajovni  Greys Tearoom v čarovnom meste Totness a nenapodobiteľné Fish and Chips  podávané na papieri v prímorskom Dartmouth,  hrdo spájaného menom  svetoznámej spisovateľky Agathy Christie, ktorá významnú časť života prežila v neďalekom Greenway House.  Rovnako nezabudnuteľné a prekvapujúce boli pre mňa kvitnúce kvety a stromy kamélií v rozľahlých záhradách kúpeľného mesta Sidmouth  zaujímavého pre blízke Jurské pobrežie a pokojnú scenériu a atmosféru filmov s Herculom Poirotom.

           Ubytovanie v hostiteľskej rodine nám umožnilo nahliadnuť do fungovania typickej anglickej rodiny, večerné rozhovory s hostiteľmi nás oboznámili s ich životným štýlom, tradíciami, názormi na spoločnosť, výchovu detí,  dianie vo Veľkej Británii aj mimo nej.

          Ovplyvnená týmito faktormi sa teším na prenesenie zaujímavých  aktivít z mojich poznámok  do živej triedy  detí, ich využitie v každodennej edukácii a rovnako reakciu predškolákov na ne.

          „Celý projekt Erasmus + by však nevznikol ani nežil bez hodnotnej a premyslenej práce mojej kolegyni Mgr. Evy Kubovej, ktorej chcem aj v mene najmladších detí našej školy úprimne poďakovať, dodala Ivana Kucháriková.

          Ivana  Kucháriková

          V rámci programu Erasmu+ sa aj riaditeľ školy Ján Majsniar zúčastnil  na dvojtýždňovom  vzdelávacom kurze  v Cardiffe. Cieľom odbornej stáže bolo získať nové poznatky v oblasti využívania moderných informačných technológií v školskom vyučovaní v ďalšej krajine Spojeného kráľovstva a Veľkej Británie – Walese.

          Cesta  riaditeľa školy viedla už  po štvrtý raz  z letiska v Bratislave do Londýna a pokračovala do hlavného mesta Walesu Cardiffu..

          ,,Keď  som si mohol  z možností ďalšej stáže v krajine hovoriacej po anglicky vybrať,  padla moja voľba na toto mesto.  Okrem spomienky na televízny prenos finálového stretnutia Ligy majstrov vo futbale v sezóne 2016/2017 na  Millennium stadium v Cardiffe som o ňom nevedel vôbec nič.  Bolo to posledné hlavné mesto Spoločenstva, ktoré som nenavštívil,“ uviedol  J. Majsniar.

          Riaditeľ školy mal už v minulosti trikrát možnosť  vďaka grantu EÚ spoznať školský systém v Anglicku – počas návštev miest  Southampton, Exeter a Belfast. Cieľom bolo spoznať a priniesť si odborné skúsenosti z  ďalšej krajiny  UK.

          V rámci stáže navštívil riaditeľ našej školy jednu školu pre deti vo veku 4-11 rokov a tri školy pre deti vo veku 11-18 rokov, všetky školy boli katolícke. Vo všetkých školách absolvoval priamo pozorovania vyučovacích hodín a na záver vyučovacieho dňa vždy diskusiu s riaditeľom školy.  Ťažiskom stáže bolo aktívne účinkovanie vo workshopoch, v rámci ktorých rezonovali metódy a spôsoby  vyučovania formou komunikačných nástrojov typu Padlet, resp. educátorov typu Flipgrid alebo Bok creator. Podstatou využívania uvedených nástrojov v školskom vyučovaní je kvalitne zabezpečená a komunitne uzatvorená sociálna sieť konkrétneho nástroja. Prostredníctvom neho prebieha veľmi tvorivá a kooperatívna forma vzdelávania.

          ,,Moderné informačné technológie sú v každej škole súčasťou každej vyučovacej hodiny. Mimoriadne rýchly internet, tablety a pre mňa boli prekvapením aj osobné mobilné telefóny  žiakov. Žiak bežne číta pri práci v školskej dielni zo svojho MT  technický výkres, vyhotoví si fotografiu svojho absolvovaného testu či písomnej práce a ďalej s materiálom pracuje doma. Svoje MT nosia vo vrecku uniformy počas vyučovania. Na moju začudovanú otázku riaditeľovi školy, či sa nevyskytujú prípady zhotovovania videozáznamov spolužiakov a učiteľov cez prestávky a na vyučovaní -odpovedal, že si na taký prípad za posledné roky nespomína. Priznávam, cestou naspäť sa mi vybavovali slovenské školy, v ktorých sa zbierajú MT ráno na vrátnici do nádob a množstvá prípadov natočených videozáznamov učiteľov na vyučovacích hodinách či spolužiakov cez prestávky a ich následné umiestňovanie na sociálne siete. Odlišná slovenská škola v tomto smere je, žiaľ,  vizitkou rodinnej výchovy, preto musíme legislatívu a školské poriadky smerovať do zákazov a sankcií,“  uviedol Ján Majsniar.

          V oblasti vybavenia škôl modernými informačnými prostriedkami  sa môžeme porovnávať  so školami vo Walese, efektívnosť ich využívania v našich školách je podstatne nižšia. V rámci reforiem zatiaľ  štát nedokázal a v blízkej budúcnosti pravdepodobne ani nedokáže zabezpečiť školám mzdové prostriedky určené na  ,,povinné“ zamestnanie správcov sietí a informačných technológií v každej škole (okamžité riešenie problému s poruchami techniky a správou školských počítačových sietí, spravovanie webovej stránky školy). Uvedené činnosti spravidla ešte prevažne zabezpečujú technicky zdatní učitelia školy, ktorí často krát pri výpadku internetu v škole len odbiehajú učiť svoj predmet. Webové stránky spravujú spravidla taktiež nadšenci – učitelia vo voľnom a v mimo vyučovacom čase, v ktorom by mali oddychovať, resp. sa pripravovať na vyučovanie. Takmer všetci naši učitelia dokážu informačné technológie využívať porovnateľne so svojimi kolegami vo Walese.

          V schopnosti  improvizovať v stave núdze (napr. okamžitá oprava PC, resp. operačného systému ,,na kolene“ na začiatku vyučovacej hodiny) výrazne predbehnú svojich kolegov v zahraničí. Stratou koncentrácie a aj času klesá efektivita vyučovania s využitím IKT. V škole na britských  ostrovoch je pri akomkoľvek technickom probléme ihneď pri učiteľovi jeden z minimálne dvoch zamestnaných technikov IKT a pracuje na odstránení problému, často krát to vyrieši okamžitou výmenou  nakonfigurovaného PC.  V tomto bode sa začína podstatná reforma školského systému v oblasti využívania moderných technológií v slovenskej škole, všetko napísané je len formálnosť,“ uviedol   J. Majsniar.

          ,,Vzdelávací  systém  každej navštívenej školy mi pripomínal pokojne fungujúci premyslený systém , výstupom z ktorého je už z rodiny vychovaný a školou vzdelaný žiak – občan, človek, veriaci, neveriaci, s demokratickým myslením a hlavne – mladý človek s obdivuhodnou sebadisciplínou. Žiaci počas dvoch veľkých prestávok relaxovali aktívne – športom. Každé dieťa si našlo v koši na školskom dvore nejakú cvičebnú pomôcku (lopty, švihadlá, chodúle, lietajúce taniere, bedmintony), nevidel som nečinné deti. Spoločnosť a škola deťom evidentne vštepujú už od 4 rokov pozitívny vzťah k športu a pohybu,“ povedal riaditeľ školy.

          K absolvovaným približne  20 hodinám vo waleských školách, 25 hodinám prednášok a workshopov na tému moderné IKT pribudla niekoľkohodinová prehliadka skanzenového múzea v prírode so zameraním na vývoj a históriu waleskej  dediny a rodiny, návšteva waleského parlamentu a prehliadky historických skvostov mesta Cardiff. Hlavné mesto Walesu sa môže naozaj pýšiť architektonickým riešením mesta, v ktorom je pre návštevníka veľmi citlivo a doslova príjemne prepojené historické s moderným, staré s novým. Mesto žije kultúrou a výrazne športom.

          ,, Skutočným  vyvrcholením a zlatým bodom programu stáže v hlavnom meste Walesu – Cardiffe boli posledné tri dni vtedy napadlo údajne jedinečne za posledných 45 rokov 15 cm snehu. Okamžite sa zavreli všetky obchody a firmy, uzatvorili vlakovú, autobusovú  stanicu  aj letisko v meste, deti si užívali s rodičmi aktívne a masívne v uliciach mesta snehové radovánky. Z Cardiffu bol po 2 dňoch vypravený napoludnie, v deň môjho odletu,  jediný vlak do Londýna. Mal som šťastie na ľudí a služby, recepčná hotela spolucítila so mnou, aktívne sledovala kvôli mne správy na internete týkajúce  sa situácie na vlakovej stanici v Cardife a pol hodiny pred odchodom v ten deň jediného a mimoriadneho vlaku do Londýna,  ma potešila správou, že o 20minút bude  aj napriek krajne nepriaznivému počasiu vypravená mimoriadna vlaková súprava do Londýna. Vzdialenosť približne 1 km od hotela na vlakovú stanicu som vzápätí  absolvoval behom aj s kuframi za 15 minút,“ povedal Ján Majsniar a na záver uviedol: ,,Ďakujem kolegyni Eve Kubovej za prípravu kvalitného projektu v rámci programu Erasmus, vďaka ktorému som mohol absolvovať túto odbornú, z môjho pohľadu zatiaľ najnáročnejšiu stáž po anglicky hovoriacej krajine.

          Ján Majsniar, riaditeľ ZŠ s MŠ, Školská 49, Žilina – Závodie

          Fotogaléria

          Erasmus+ v Závodí pokračuje

          „Obrovská skúsenosť absolvovať kurz v univerzitnom mestečku Cambridge sa mi vďaka programu Erasmus+ naskytla už po piaty raz,“ skonštatovala Mgr. Kubová, ktorá sa mobility v zahraničí zúčastnila aj tento rok. „Kurz bol pre mňa veľmi užitočný. Pred jeho absolvovaním som nemala príliš veľké skúsenosti s rôznymi formami testovania a získavania medzinárodných certifikátov ako napríklad CambridgeExam, IELTS a TOEFL. Kurz mi pomohol získať prehľad o rôznych druhoch testovania. Teraz lepšie chápem metodológiu a princípy testovania a hodnotenia žiakov. Veľmi užitočné boli pre mňa praktické aktivity, ktoré rozvíjajú všetky zručnosti a kompetencie žiakov. Zameriavali sme sa na rôzne druhy aktivít, ktoré zlepšujú čítanie, hovorenie, počúvanie či písanie. Pokiaľ ich budem aj prakticky využívať s mojimi žiakmi, určite sa zlepšia v používaní anglického jazyka v reálnom svete. Pracovali sme s veľkým množstvom internetových zdrojov, ktoré sa dajú zakomponovať  do vyučovania anglického jazyka. Počas kurzu sme sa navzájom inšpirovali a vymenili si skúsenosti s učiteľmi z rôznych krajín sveta – Indie, Ománu, Poľska, Českej republiky, Talianska, Rakúska i Slovenska. Teším sa, ako svoje skúsenosti využijem pri práci v triede. Bude to ako„čerstvý vzduch“, ktorý tam zavanie. Náš lektor Chris nám poskytol veľa užitočného materiálu a nápadov, ako pracovať na hodinách. Veľmi praktické bolo použiť kódovaný jazyk pri opravovaní chýb v písaní, naučiť slovnú zásobu prostredníctvom dopravného semafora alebo si stanoviť kritériá pri hodnotení testovania. S týmito nápadmi som sa stretla prvý raz a teším sa, že pri ich praktizovaní sa zlepší úroveň ovládania anglického jazyka mojich žiakov. Aj napriek tomu, že učím na základnej škole, je to pre mojich žiakov krok do budúcnosti, pretože budú musieť preukázať nadobudnuté skúsenosti v oblasti anglického jazyka o niekoľko rokov aj na maturitnej skúške. Poďakovanie patrí môjmu lektorovi Chrisovi Edgoosovi za profesionálny prístup,“ zhrnula hlavná koordinátorka projektu Eva Kubová. Na záver dodáva: „Som rada, že vďaka projektu sa učitelia zo Závodia  môžu zdokonaľovať a profesionálne rásť vo svojej oblasti. Práve ich spokojnosť mi dodáva ďalšiu silu pri príprave nových projektov školy.“

          Kurz zameraný na metodiku a metodológiu vyučovania anglického jazyka s obohatením o reálie Írska absolvovala na prelome letných mesiacov v Belfaste aj ďalšia vyučujúca anglického jazyka na ZŠ s MŠ Školská 49, Miroslava Kováčová. „Kurz bol určený predovšetkým na rozvoj zručností žiakov vyšších ročníkov ZŠ so zámerom ich prípravy na štúdium jazykov i v budúcnosti. Celý dvojtýždňový pobyt bol pre mňa oživením z profesionálneho i osobnostného hľadiska. Prostredie, ktoré nepoznám, je pre mňa vždy veľkou výzvou i inšpiráciou. Sťažovať sa mi s odstupom času prináleží snáď len na nepriaznivé chladné počasie a nedostatok času i síl na spoznanie všetkého, čo ma zaujalo. Kurz bol vedený na báze workshopov a seminárov, na prvom mieste stála diskusia a práca v skupinách, ale aj príprava tematicky zameraných projektových hodín. Nóvom bol kompaktný pohľad na komplikované dejiny Írska, boje za rovnosť i samostatnosť, politické, občianske a náboženské nepokoje, bohatú národnú kultúru, prírodné bohatstvo a možnosť práce s týmto materiálom prostredníctvom výučby histórie, výtvarného umenia, hudby, literatúry a geografie i na hodinách anglického jazyka. Verím, že nemalou mierou k rozvoju jazykového i hodnotového napredovania mojich žiakov bude i pohľad na segregované i integrované školstvo v Severnom Írsku, ktoré musí taktiež prechádzať náročným prerodom vzhľadom na komplikovanú politickú a náboženskú minulosť i prítomnosť. Striedanie sa viacerých lektorov, ktorí poskytli užitočné rady predovšetkým v oblasti aktivít určených na rozvoj písania a hovorenia a z rôznych strán ponúkli svoje vlastné pohľady na problematiku vyučovania cudzích jazykov, vnímam taktiež kladne. Ku pozitívnemu hodnoteniu kurzu prispelo i internátne ubytovanie so spoločnými debatami ostatných účastníkov kurzu s medzinárodnou účasťou na rozmanité témy a edukačné exkurzie so sprievodcami i bez nich, ak sme chceli využiť i to málo voľného času, ktoré nám po intenzívnom vzdelávaní, tvorbe materiálov a vypracovávaní úloh v priestoroch školy zvýšilo.“ Týmito slovami zhodnotila svoje vzdelávanie v rámci projektu Erasmus+ Mgr. Miroslava Kováčová.

          „Opäť zasadnúť do lavíc a zaspomínať si na školské časy, popritom rozvíjať profesijné schopnosti, spoznávať novú krajinu a ľudí z rôznych kútov sveta – to všetko mi umožnil dvojtýždňový zahraničný študijný pobyt v škótskom mestečku Dunfermline,“ spomína na Erasmus+ Erika Voleková. „Stretnutia s vynikajúcimi lektormi ma obohatili a naplnili novými skúsenosťami, poznatkami a praktickými radami. Inšpiratívne boli pre mňa aj neformálne rozhovory s učiteľmi, hosťujúcou rodinou a návšteva dvoch škótskych základných škôl. Prednášky o histórii a kultúre Škótska, o zvykoch a tradíciách, návšteva škótskeho parlamentu so sprievodcom, ochutnávka tradičného jedla „haggis“, nezabudnuteľné tóny gájd, kroky škótskych ľudových tancov, plavba po jednom z jazier „Loch“, návšteva hradu, na ktorom bola väznená Mária Stuartová, to všetko je hlboko vryté do pamäti a pomáha mi utvárať si obraz o jednej z krajín, ktorú môže angličtina nazývať svojím domovom. Tieto novonadobudnuté skúsenosti z prednášok a workshopov, poznatky o krajine a ľuďoch budem ďalej odovzdávať svojim žiakom na hodinách i počas mnohých ďalších aktivít a činností,“ konštatuje na záver Mgr. Voleková.

          Vďaka projektu Erasmus+ sa Mgr. Viera Bučková taktiež zúčastnila študijného pobytu – avšak netradične v Lotyšsku. „Dva týždne, ktoré som strávila v meste Daugavpils, boli pre mňa  veľmi prínosné. Skvelí lektori – pedagógovia nás informovali o výborných aktivitách, metódach a formách výučby ruského jazyka. Mnohé z nich som si osvojila a využijem ich vo svojej pedagogickej praxi. Tvorivosť a kreativitu nám demonštrovali aj priamo počas vyučovacích hodín. Zároveň nám poskytli množstvo výborných  materiálov potrebných pre kvalitnú výučbu.  Vzdelávali sme sa v priateľskej atmosfére. Po skončení vyučovania sme s príjemnou pani sprievodkyňou spoznávali históriu mesta a okolia, náboženské tradície a súčasnosť mesta ležiaceho na hraniciach s Litvou a Bieloruskom,“ týmito slovami zhodnotila študijný pobyt Viera Bučková.

          Zároveň za všetky vyučujúce dodáva: „Všetkým organizátorom, ktorí mali zásluhu na týchto študijných pobytoch, by sme sa chceli úprimne poďakovať.“

          Fotogaléria

          Skúsenosti a dojmy zo Severného Írska

          V rámci medzinárodného študijného programu Erasmus + /Mobilita zamestnancov/ sa riaditeľ ZŠ s MŠ, Školská 49, Žilina Mgr. Ján Majsniar zúčastnil  na týždennom pobyte  v Belfaste. Išlo o vzdelávací kurz a cieľom tejto odbornej stáže bolo získať nové poznatky v oblasti riadenia základného a stredného školstva v ďalšej krajine EÚ, a to v Severnom  Írsku.

          Cesta za poznaním sa už po tretí raz začala na letisku v Bratislave, tentoraz s prestupom v Londýne. Riaditeľ závodskej školy potom pokračoval  do cieľa cesty – na  medzinárodné  letisko v Belfaste na Britských ostrovoch.

          ,,Keď  som si mohol  vybrať miesto stáže  v niektorej z po anglicky hovoriacich krajín,  moja voľba padla bez váhania na Belfast. Lákalo ma svojou históriou, možno revolučnosťou, a pre  mňa dokonca aj akousi tajomnosťou. Mohol by som to  vyjadriť slovami piesne Belfast: When the hate you have for one another’s past… (Keď nenávisť, ktorú máte jeden k druhému, je minulosťou….).  Spievala ju pred rokmi skupina Boney M. a moja generácia mala oficiálne zakázané ju počúvať,“ uviedol  J. Majsniar.

          Riaditeľ školy mal už v minulosti vďaka grantu EÚ  dva razy možnosť oboznámiť sa so školským systémom v Anglicku, keď navštívil  Southampton a Exeter. Cieľom pobytu bolo spoznať fungovanie tamojších škôl a priniesť si ďalšie cenné skúsenosti z inej krajiny UK, prípadne  nadviazať ďalšiu medzinárodnú spoluprácu našej školy so zahraničím.

          V rámci stáže navštívil Mgr. Ján Majsniar dve školy pre deti vo veku 4-11 rokov a tri  školy pre žiakov vo veku 11-18 rokov.  V troch prípadoch  išlo o školy, ktorých zriaďovateľom je katolícka cirkev, v dvoch prípadoch štát.

          ,,O  nosení  uniforiem sa nediskutuje, ich nosenie je stanovené a bodka. Tak to berú aj žiaci, hoci niektorým sa  to nepáči. Bolo ich však podstatne menej ako zástancov nosenia uniforiem. Kritici nosenia uniforiem uviedli, že síce závidia žiakom na Slovensku voľnosť v tejto oblasti, ale rešpektujú rozhodnutie o používaní rovnošiat vo svojej krajine. Keď raz budú rodičmi svojich detí, pokúsia sa pre ne ako občania v rámci volieb toto rozhodnutie zmeniť. Toto hovorili s úsmevom pred svojím učiteľom a riaditeľom školy,“ pokračuje v rámci sprostredkovania zážitkov riaditeľ základnej školy v Závodí.

          Podľa jeho slov vybavením škôl pomôckami sa so školami v Severnom Írsku môžeme porovnávať. Horšie je to už s počtom učební. Na prírodovedné predmety mala napríklad škola St Dominic´s Grammar school for girls s počtom  510 žiakov  určených 6 odborných učební. Delenie žiakov na dve skupiny pri počte nad 24 je samozrejmosťou v každom prírodovednom predmete. K tomu treba pripočítať štyri učebne technických prác, kde v dvoch z nich dievčatá aj napriek modernej dobe sústružili ozdoby na prsty na cvičnom sústruhu. Žiaci majú k dispozícii šesť jazykových učební a ďalšie odborné učebne pre jednotlivé predmety.

          „Pri našom normatíve na 1 žiaka by takáto školská prevádzka so 6 budovami finančne  jednoducho neprežila,“ povedal  J. Majsniar.

          Ďalej uviedol, že škola s takýmto počtom žiakov má osem asistentov. Inklúzia znamená pre Írov  nielen začlenenie žiakov s problémami vo vzdelávaní, ale samostatný veľký dôraz kladú na inklúziu a rast vzdelanosti nadaných žiakov v bežnej škole. V tomto sa líši slovenský a školský  írsky systém.

          ,,Vzdelávací  systém jednotlivých škôl mi pripomínal  pokojne a ticho fungujúci prístroj, výstupom z ktorého je spokojný žiak – občan, človek, veriaci či neveriaci, s demokratickým myslením. Keď som sa svojho kolegu riaditeľa školy opýtal, čo buduje v školskej záhrade, keď tam bagruje stroj, odpovedal mi, že presne nevie, lebo je to starosť mesta, ale zistí mi to. Učiteľ v írskej škole iba učí a vychováva, riaditeľ riadi iba pedagogický proces.“

          Učitelia počas dvoch veľkých prestávok relaxujú v spoločnej zborovni, zhovárajú sa medzi sebou na rôzne témy – od výkonu belfastských  rugbistov až po zážitky z divadelného predstavenia, ktoré navštívili s rodinou. Učia, vychovávajú a aj relaxujú. Triedne knihy, strety s  nespokojnými rodičmi priamo v škole, dozory, opravy písomných prác počas prestávok im nehrozia.

          Mgr. Ján Majsniar bol prítomný na 35 hodinách v írskych školách. Okrem toho mal možnosť navštíviť Múzeum Titanicu, absolvovať  jednodňový výlet do írskeho Dublinu, prehliadku Politických nástenných malieb v severnom Belfaste a ďalšie zaujímavé podujatia a stretnutia. Ubytovanie v typickej írskej rodine so psom a mačkou, zábava v tradičnom írskom pohostinstve so skvelou írskou kapelou – to všetko obohatilo o zážitky jeho študijný pobyt v hlavnom meste Severného Írska.

          ,,Večerné rozhovory s domácou paňou Bridget v spoločnosti jej  fenky  Lilly mali svoje čaro. Žiadna téma, od  politiky cez delenie na kresťanov a protestantov až po politické nepokoje,  jej nebola cudzia. Severní  Íri sú ľudia veľmi tolerantní, pohostinní, veselí a zábavní. Vážia si svoju históriu aj históriu monarchie napriek tendenciám odísť zo spoločenstva  UK,“ povedal ku koncu rozhovoru o skúsenostiach a dojmoch z pobytu Mgr. Ján Majsniar.

          Na záver vyslovil tieto slová: ,,Ďakujem kolegyni Mgr. Evke Kubovej za prípravu kvalitných projektov. Vďaka nim sa môžeme tešiť spolu s kolegami na ďalšiu, v mojom prípade zatiaľ poslednú študijnú stáž, ktorá nás čaká v lete v Cambridge.“

          Ján Majsniar, riaditeľ ZŠ s MŠ, Školská 49, Žilina – Závodie

          Fotogaléria

          Učiteľky zo Závodia sa opäť vzdelávali vo Veľkej Británii

          Projekt Erasmus+ mobilita zamestnancov pod názvom Technika – most do budúcnosti našej školy na ZŠ s MŠ Školská 49 v Závodí pokračuje. Tento rok sa na študijných pobytoch v zahraničí zúčastnili tri učiteľky základnej školy. Ako vnímali svoje pobyty v zahraničí?

          Cambridge už po štvrtý raz

          „Keď som sa prvý raz dostala na študijný pobyt do nádherného mestečka Cambridge, pomyslela som si, že by som túto šancu chcela dostať ešte raz vo svojom živote. Vôbec som v tom čase netušila, že sa mi môj sen čoskoro splní. O rok som vycestovala znova a tento rok som v „meste múdrosti“ bola už po štvrtý raz. Môj sen sa naplnil vďaka opätovne úspešnému projektu školy v rámci programu Erasmus+. Opäť som mala možnosť spoznať nových priateľov, vymeniť si navzájom skúsenosti s učiteľmi z celého sveta, komunikovať v anglickom jazyku či získať nové nápady, ako pracovať na hodinách anglického jazyka. Spoznala som britský život a multikultúru krajiny. Stretnutie s Jimom Scrivenerom, medzinárodne uznávaným autorom mnohých metodík vyučovania anglického jazyka, ale aj s celým tímom profesionálov, ktorí sú v Bell Teacher Campus, ma nabili energiou do ďalšej (nie vždy ľahkej) práce učiteľa. Dúfam, že svoje skúsenosti využijem pri ďalšej práci učiteľa ako aj pri medzinárodných projektoch.“ Takto vnímala svoj zahraničný študijný pobyt Eva Kubová.

          Cambridge – nezabudnuteľný zážitok

          Svoje dojmy a zážitky zhrnula týmito slovami Miriama Budiská. „Počas leta som mala možnosť prvýkrát sa zúčastniť na študijnom pobyte v anglickom meste Cambridge vďaka úspešnému projektu školy v rámci programu Erasmus+. Bola to pre mňa veľká výzva vrátiť sa späť do študentských čias, bývať na typickom anglickom internáte a zúčastňovať sa každý deň na vybranom kurze, hoci len dva týždne. Pobyt ma obohatil osobnostne, ale aj vedomostne. Nadobudla som veľa praktických skúseností z oblasti technológie, ktoré sa budem snažiť využívať čo najčastejšie. Dúfam, že nadchnú rovnako aj mojich žiakov a učenie anglického jazyka im pôjde ľahšie.
          Mala som príležitosť spoznať skvelých ľudí z rôznych kútov sveta, s ktorými sme si vymenili veľa praktických rád. Cambridge je úžasné mesto, ktoré dýcha históriou. Ponúka množstvo historických pamiatok, krásnu botanickú záhradu a plavbu po rieke Cam – známa ako Punting. Som veľmi rada, že som mohla toto všetko absolvovať a takúto skúsenosť by som odporučila každému učiteľovi anglického jazyka.“

          Iný kraj, rovnaký mrav

          Zahraničný metodický kurz bol veľkým prínosom aj pre Miroslavu Kováčovú. „Výzva absolvovať študijný pobyt vo Walese ma lákala už dlho. Bola to príležitosť skĺbiť veľa z toho, čo mi prináša potešenie v profesionálnom svete i v oblasti mojich záľub. Dva týždne v hlavnom meste Walesu, v Cardiffe, mi umožnili opäť sa posunúť ďalej na ceste k zvládnutiu digitálnych technológií vo vyučovacom procese a ponúkli mi viacero nápadov, ako pracovať moderne pri výučbe angličtiny.

          Obohatením boli hlavne stretnutia s vynikajúcimi lektormi. Medzi nimi sa vynímal predovšetkým Graham Workman, autor mnohých kníh, metodík, odborník s profesionálnym individuálnym prístupom ku všetkým zúčastneným študentom. Nemalou mierou prispeli k celkovému pozitívnemu obrazu o kurze aj výmeny skúseností s učiteľmi z celej Európy, neformálne internátne rozhovory o učiteľskej praxi a všadeprítomná angličtina. Prednášky o histórii a kultúre Walesu, o zvykoch, návšteva waleského parlamentu so sprievodcom, stretnutie s národným mužským waleským zborom, ochutnávka tradičných koláčov z domácej kuchyne jedného z prednášajúcich, kontakty s waleštinou, lesk a bieda národa -to všetko tvorí nezabudnuteľný odkaz, ktorý bude vo mne dlho rezonovať. Som inšpirovaná ďalej ho odovzdávať svojim žiakom na hodinách i počas mnohých ďalších aktivít či rozhovorov.

          Je predsa vždy zaujímavé tvoriť nové variácie trojuholníka angličtina – život – digitálne technológie.“

          Fotogaléria

           

          Mobilita zamestnancov 2014-2016

          Projekt Erasmus+ bol schválený v roku 2014. Projekt je financovaný zo zdrojov EÚ. Realizácia projektu na našej škole, ZŠ s MŠ Školská 49, bude trvať dva roky. Ide o mobilitu pedagogických zamestnancov v zahraničí, konkrétne v Anglicku. Do projektu je zapojených päť učiteľov a riaditeľ školy. Cieľom projektu je predovšetkým zlepšenie odborných kompetencií učiteľov, zlepšenie ich pripravenosti na zmeny z hľadiska modernizácie a internacionalizácie školy, zvýšenie kvality vo výučbe a rozšírenie jazykovej zručnosti učiteľov. Škola chce predovšetkým využiť vzdelávanie učiteľov v zahraničí vo vyučovacom procese, skvalitniť vyučovací proces v oblasti cudzích jazykov, podporiť sebavedomie učiteľov a využiť získané vedomosti v oblasti manažmentu školy. Účastníci projektu budú študovať a navštívia mestá: Cambridge, Southampton, Exeter a Shrewsbury.

          Študijný pobyt v zahraničí by som odporučil každému učiteľovi

          Ďalší z pedagogických zamestnancov ZŠ s MŠ Školská 49 v Žiline – Závodí, riaditeľ školy Ján Majsniar, sa zúčastnil tentokrát už na poslednom zahraničnom študijnom pobyte v rámci programu EÚ Mobilita zamestnancov v zahraničí. V rámci uvedeného programu išlo o 9 dňový vzdelávací kurz so zameraním na rozvoj schopnosti komunikácie v anglickom jazyku.
          Pre riaditeľa školy to bol už druhý pobyt, po anglickom meste Southampton navštívil mesto Exeter na juhu Anglicka.

          „Cieľom tejto študijnej stáže bolo zdokonaliť sa v schopnosti komunikovať v angličtine pre potreby komunikácie v zahraničí. Už samotné cestovanie v období sprísnených bezpečnostných opatrení na letiskách a staniciach bolo pre mňa veľkou skúškou z komunikácie v cudzom jazyku. Anglické prostredie, anglickí lektori, konkrétne spoločenské témy ako napríklad šport, vzdelávanie, dobrovoľnícka činnosť v krajinách účastníkov na vzdelávacom pobyte, ale predovšetkým v Anglicku rezonovali minimálne 6 hodín denne v učebniach Exeterského komunitnéha centra. Večer spoločné akcie s cieľom spoznávania kultúry a histórie tohto krásneho mesta, nesmierne milí a mne vyhovujúci Angličania a minimum voľného času.“ Takto charakterizoval okrem iného svoj vzdelávací pobyt Ján Majsniar. Okrem jediného Slováka členmi vzdelávacej skupiny boli kolegovia – pedagógovia z Talianska, Švédska, Španielska, Nemecka, Rumunska, Grécka, Francúzska a Maďarska.

          Podľa vyjadrenia riaditeľa ide o nesmierne užitočný spôsob spoznávania prostredia svetového jazyka č.1 a odporúčal by ho každému slovenskému učiteľovi.
          ,,Okrem rozvoja schopnosti komunikovať po anglicky sa slovenský pedagóg oboznamuje s anglickým školským systémom, dozvie sa veľa užitočného o vzdelávacích systémoch v krajinách EÚ, zistí, že byrokratický systém ubíja nielen jeho, ale aj jeho talianskeho kolegu. Na druhej strane ticho závidí kolegom napríklad zo Švédska, Anglicka a Rumunska, kde byrokratické zaťaženie učiteľ vôbec nepociťuje a iba vzdeláva a vychováva svojich žiakov. My píšeme v školách siahodlhé koncepcie boja proti obezite, v anglickej BBC sa vysiela každý deň vzdelávacia relácia o zdravom životnom štýle. Ťažisko riešenia problému nesie na pleciach štát, na Slovensku sú riešením mnohých problémov ,,poverené“ základné školy,“ povedal J. Majsniar.

          „Teší ma, že okrem vzdelávania som si predsa len našiel čas na návštevu futbalového stretnutia v poradí 4. anglickej ligy – Exeter vs. Plymouth s účasťou vyše 7 tisíc divákov. Bol to pre mňa skutočne veľký zážitok,“ hovorí Ján Majsniar.

          Fotogaléria

          Erasmus+ aj s učiteľkou materskej školy

          V priebehu júlových dní som využila príležitosť overiť si a skvalitniť úroveň jazykových schopností anglického jazyka na študijnom pobyte zastrešenom projektom Erasmus +. Kurz určený pedagógom predprimárneho vzdelávania sa vyznačoval vysokou úrovňou výučbového programu. Precízne pripravené hodiny lektora Jeremy Taylora, jeho profesionalita, charizma a interaktívna koncepcia vyučovania spravili z kurzu nevšedný zážitok s množstvom rôznorodých aktivít a nápadov pre vytvorenie pozitívnej medzinárodnej atmosféry v triede. Spoločnosť skupiny pedagógov z rozličných kútov Európy (od Litvy, Slovenskej a Českej republiky, cez Taliansko, Francúzsko až po Španielsko) vytvorila jedinečnú možnosť 2 týždne komunikovať v anglickom jazyku, rozšíriť si slovnú zásobu, nadobudnúť informácie o zahraničných predškolských zariadeniach a taktiež diskutovať na aktuálne a zaujímavé témy.

          Náš kurz prebiehal v stredovekom Abbott house, jednej z najstarších a najvýznamnejších budov malebného škótskeho mestečka Dumferline ( v opátstve ktorého sa odohrali niektoré scény Harry Pottera), neďaleko prekrásneho historického Edinbourghu. Ubytovanie mi poskytla príjemná hosťovská rodina v cca 20 minút vzdialenom Carneyhill, odkiaľ som denne autobusom dochádzala do školy. Tieto okolnosti sa stali obrovským prínosom z hľadiska poznania života ľudí a najmä rozvoja konverzačných schopností v bežných situáciách. Už pri prvej jazde ma potešila existencia predajne nám dobre známych automobilov Kia aj prítomnosť bradatého Škóta v kilte ako bežnej súčasti modernej škótskej identity.

          Vďaka kvalitnému doplňujúcemu programu oboznamovania sa s reáliami Škótska, jeho históriou, kultúrou a zvykmi, sme mali možnosť navštíviť v tom čase festivalový Edinbourgh, jeho rozľahlý hrad na skale, množstvo múzeí aj najrušnejšiu a najdlhšiu ulicu Royal Mile. Pôsobivá bola exkurzia do historických mestečiek s miniatúrnymi domčekmi Stirling, Culross či najstaršieho univerzitného mesta St. Andrews ( miesta štúdia princa Williama a jeho manželky Kate), známeho profesionálnym hráčom golfu z celého sveta. Zaujímavým protikladom bol moderný Glasgow, najväčšie mesto Škótska a centrum jeho kultúry, so súčasnými až futuristickými budovami múzeí a inštitúcií ( škótska televízia BBC).

          Dva týždne strávené v Škótsku v pestrej spoločnosti učiteliek mnohých európskych krajín ma inšpirovali k ďalšiemu štúdiu anglického jazyka a aktívnemu využitiu všetkých nadobudnutých poznatkov pre ich aplikovanie v podmienkach materskej školy s rovnakým elánom, aký bol charakteristický pre lektorov kurzu v Dumferline.
          Moje poďakovanie patrí programu Erasmus + a ZŠ s MŠ Školská 49 v Žiline – Závodí, že som sa mohla tohto štúdia zúčastniť.

          Ivana Kucháriková, učiteľka MŠ

          Fotogaléria

          Cambridge – mesto múdrosti

          Cambridge je historické mesto. Môžete tu stretnúť ľudí z celého sveta.
          Jedna z najlepších univerzít na svete so svojou skvostnou gotickou architektúrou robí Cambridge jedným z najkrajších miest. V tomto meste, v ktorom sídli 8 univerzít a vysokých škôl, sme mohli v rámci realizácie európskeho programu Erasmus+ a projektu našej ZŠ s MŠ Školská 49 s názvom „V medzinárodnom svete sa nestratíme“ absolvovať študijný pobyt. Takmer v rovnakom čase, ale v rôznych jazykových kurzoch, sa tak stretli štyri učiteľky základnej školy, aby sa obohatili vedomosťami a novými poznatkami z anglického jazyka a mohli ich odovzdať svojim žiakom a kolegom.

          „Vyučovanie bolo zamerané na všetky oblasti. Zdokonaľovali sme sa v gramatike, lexikológii, konverzácii, ale hlavným cieľom boli praktické ukážky, ako tvorivo a aktívne pracovať na vyučovacích hodinách anglického jazyka. V škole dbali na to, aby sa umiestnenie študenta v jazykovej úrovni po celý čas kurzu prispôsobovalo jeho potrebám,“ povedala po absolvovaní dvojtýždňového kurzu Viera Bučková.

          „Samé sme sa na chvíľu stali pracovitými študentkami, aby sme si vyskúšali pozíciu našich žiakov. Workshopy boli zamerané na zážitkové učenie, TPR, CLIL a iné aktivizujúce metódy. Načerpali sme vedomosti nielen od našich lektorov a lektoriek, ale aj od našich spolužiakov z rôznych končín sveta – z Číny, Poľska, Maďarska, Španielska, Talianska, Slovinska i z Brazílie,“ skonštatovala Erika Durajová.

          „Pred dvomi rokmi, keď som sa dostala na študijný pobyt, som si pre seba povedala, že sa tu chcem určite raz vrátiť. A podarilo sa! Mesiac strávený v malebnom mestečku Cambridge, spoznanie kultúry tejto krajiny prostredníctvom mnohých výletov, stretnutia s pracovníkmi Bell, ktorí vždy ochotne pomohli, keď to bolo treba, komunikácia v anglickom jazyku na každom kroku, kreatívne aktivity využiteľné na hodinách anglického jazyka, ale aj využitie metódy CLIL na iných predmetoch, mi dali nový impulz v práci učiteľa,“ doplnila Eva Kubová, koordinátorka projektu.

          „Vrátiť sa na miesto, na ktorom človek už predtým strávil nezabudnuteľné okamihy plné tvorivých pedagogických podnetov, je šťastie. Vrátiť sa na to isté miesto aj po tretíkrát a mať šancu vychutnať všetky tie čarovné chvíľky ešte raz, to sa už človek cíti nielen vďačný, ale aj nesmierne zaviazaný. Ja som túto možnosť mala a teraz cítim potrebu podeliť sa o zážitky a hlavne o nadobudnuté skúsenosti. Spolupracovať s tak vysoko profesionálnym tímom ľudí, akí sú zoskupení v Bell Teacher Campus, je cťou pre každého pedagóga. Mňa nabil môj pobyt v Cambridge energiou a silnou motiváciou zobrať si z ich húževnatosti a kreativity čo najviac,“ vyjadrila sa Eva Bittšánska.

          „Tešíme sa na využitie všetkých novonadobudnutých skúseností v rámci vyučovacieho procesu a ďakujeme za obrovskú skúsenosť,“ skonštatovali všetci účastníci projektu.

          Fotogaléria

          V rámci grantu aj v anglickom Southamptone

          Študijný pobyt v rámci grantu Erasmus+ absolvoval ako ďalší v poradí v meste Southampton na úplnom juhu Anglicka riaditeľ školy Mgr. Ján Majsniar.

          Cieľom pobytu bolo spoznávanie nielen anglického školského systému, ale aj školských systémov v krajinách EÚ (Fínsko, Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Španielsko, Maďarsko). Stretnutiami v rámci workshopov, prednášok, prezentácií a návštevami dvoch škôl v Southamptone sa niesli témy – národné kurikulum, aspekty manažovania škôl, kontrola kvality výchovy a vyučovania, sebahodnotenie, hodnotenie škôl, integrácia a špeciálne potreby žiakov, úloha moderných technológií pri začleňovaní žiakov nelojálnych a marginalizovaných skupín spoločnosti. V rámci uvedených aktivít sa našiel samozrejme čas aj na prezentáciu slovenskej základnej školy a systému školstva. Návšteva historických častí mesta, z ktorého vyplával pred viac ako 100 rokmi legendárny Titanic, exkurzia do historického skvostu Anglicka – mesta Winchester, ubytovanie, stravovanie a večerné konverzácie v skvelej atmosfére anglickej rodiny Brendy a Rona Briggs dali celému študijnému pobytu úplný a dokonalý zmysel. Poďakovanie za sprostredkovanie študijného pobytu patrí vzdelávacej agentúre Cambridge Study v zastúpení pána Juraja Smolku.

          Southampton očami pána riaditeľa Majsniara:

          ,,Dni strávené v Southamptone pokladám za veľmi užitočne využitý čas. Cestovanie do Southamptonu z Bratislavy a následne z letiska Stansted malo dobrodružný cestovateľský nádych. Sám, s počiatočnou bariérou v komunikovaní v cudzom jazyku, v nám odlišnom, ale veľmi tolerantnom, až srdečnom prostredí som sa vydal na 12 hodinové putovanie na juh Anglicka. So všetkou vážnosťou konštatujem, že vôbec sa nemusíme hanbiť za svoju prácu v slovenskom školskom systéme. Máme šikovných a múdrych žiakov. Na pracovných stoloch svojich kolegov – riaditeľov škôl v Southamptone som našiel veľmi málo papierov. Aj tie , ktoré tam ležali, sa týkali výhradne vzdelávania – kontroly, sebahodnotenia školy, tvorby a realizácie vnútroškolských projektov. Keby náš systém nechal slovenského učiteľa učiť a riaditeľa riadiť namiesto plnenia byrokratických pravidiel a úloh, boli by sme ešte lepší…“ .

          Fotogaléria

          Cambridge očami pani učiteľky Bittšánskej

          V júli 2014 sa v rámci projektu Erasmus+ zúčastnila študijného pobytu pani učiteľka Eva Bittšánska. Dva týždne strávila v meste Cambridge. Absolvovala kurz zameraný na rozvoj didakticko-metodologických kompetencií frekventantov vo výučbe anglického jazyka pre mladších žiakov a taktiež výučby anglického jazyka metódou CLIL – vyučovanie rôznych predmetov v anglickom jazyku. Naučila sa ako žiakov motivovať a aktivizovať k učeniu cudzieho jazyka a taktiež prepojiť obsahovú stránku učiva s praktickou komunikáciou v cieľovom jazyku prostredníctvom rozvoja kognitívnych vlastností a kultúrnym rastom jednotlivca.

          A aký bol Cambridge očami pani učiteľky Evy Bittšánskej?

          „Kontakt a prístup profesionálneho tímu Bell Teacher Campus pod dohľadom charizmatického akademického riaditeľa Jima Scivenera, pobyt v prekrásnych priestoroch Homerton College, prechádzky po Cambridge, poznávanie nových zákutí, miest, kníhkupectiev, trhovísk, obchodíkov a parkov ma nabilo novým elánom, podporilo to vo mne chuť pokračovať v sebazdokonaľovaní a v odhodlaní zdolávať angličtinu s rovnakým entuziazmom, s akým som sa vrátila zo zahraničnej stáže aj minulý rok. Novozískané skúsenosti a kontakty na učiteľov od Mexika až po Japonsko či Čínu za to určite stoja. Vysoko si vážim možnosť zažiť Jima Scrivenera ako prednášajúceho lektora, ktorého rady a odporúčania pre učiteľov angličtiny budem ochotne posúvať ďalej.“

          Fotogaléria

           

          Mobilita mládeže

          Medzinárodná výmena mládeže mala pokračovanie v Nemecku

          V čase, keď takmer všetky deti našej školy ZŠ s MŠ Školská 49 v Žiline – Závodí oddychovali počas prázdnin, alebo futbalisti začínali letnú prípravu, trinásť detí z našej školy absolvovalo medzinárodnú mládežnícku výmenu  v nemeckom Wiefelstede.  Niekoľko náročných dní strávených v zahraničí v spoločnosti s kamarátmi z Nemecka, Estónska a Francúzska ich preverilo najmä po jazykovej stránke. Komunikácia v anglickom jazyku sa im darila, a tak dokázali rozprávať a argumentovať nielen na tému „Cultural diversity for tolerance“, kde hovorili o migrácii  ale aj o každodennom živote. Slovenský večer sa neuveriteľne vydaril. Potlesk na záver bol odmenou za náročnú prípravu pred výmenou. Krátke obrázkové video o Slovensku, prezentácia o našej krajine a meste, súťažný kvíz, ktorý  preveril ostatných účastníkov z vedomostí  o Slovensku a Žiline, či slovenská pesnička od Elánu „Vymyslená“, priniesli oživenie slovenského večera. Prekvapením bol slovenský ľudový tanec prezentovaný v krojoch. Stretnutie s dvomi migrantkami z Iraku, ktoré boli aj účastníčky výmeny,  zanechalo v nás silné emotívne zážitky. Počas celej výmeny sa o slovenské deti starali dvaja vedúci – bývalý žiak z našej školy Erik Wetter a pani učiteľka Eva Kubová. Naše poďakovanie patrí týmto žiakom, ktorí reprezentovali nielen seba, ale aj našu školu a mesto Žilina:

          Alexandra Žilinčárová, Katarína Vrtichová, Daniela Cabajová, Matej Černý, Františka Pašková, Nikola Polkorábová, Martin Vrtich, ale aj naši už bývalí žiaci Barbora Mekyňová, Ján Roman, Jozef Rybárik, Angelika Závodská, Silvia Miartušová a Berenika Ryboňová.

          Ďakujeme mestu Žilina, odboru školstva, za poskytnuté suveníry, Števovi Muchovi z folklórneho súboru Rozsutec za vypožičanie krojov a pánovi učiteľovi Červienkovi za pomoc pri technickom spracovaní materiálov potrebných k výmene. Tešíme sa na ďalšiu medzinárodnú výmenu mládeže, ktorá je recipročne organizovaná medzi krajinami v rámci programu Erasmus+ .

          Opäť medzinárodná výmena mládeže v Nemecku

          Európska komisia schválila žiadosť nemeckej strany o uskutočnenie medzinárodnej výmeny mládeže. Prihlášku vypracovala koordinátorka projektu v Nemecku,  v spolupráci s koordinátormi z Estónska, Francúzska a zo Slovenska. Podľa slov koordinátorky projektu na našej škole Mgr. Evy Kubovej je opäť potešiteľné, že niekoľko detí si počas letných prázdnin preverí svoje vedomosti z anglického jazyka pri komunikácii s priateľmi z iných krajín  na tému Migrácia.

          Výmena mládeže by sa mala uskutočniť od 16. 7. 2018 do 25. 7. 2018 v nemeckom Wiefelstede. Do Wiefelstede sa teda vrátime opäť po 4 rokoch.

          Po piatich rokoch  medzinárodná výmena mládeže vo Francúzsku nebude

          Európska komisia neschválila žiadosť francúzskej strany v rámci  projektu medzinárodnej výmeny mládeže, ktorej sa mali naši žiaci zúčastniť. Podľa slov koordinátorky projektu Mgr. Evy Kubovej sa mohla stať formálna  chyba vo vyplnení prihlášky, alebo mohla byť aj  prihláška nedostatočná. O to viac sme smutní, nakoľko si deti zvykli každé leto vycestovať do zahraničia, načerpať nové skúsenosti a preveriť si svoje vedomosti v anglickom jazyku. Ide o recipročnú výmenu mládeže medzi krajinami Slovensko, Estónsko, Nemecko a Francúzsko. Ostáva nám len dúfať, že v budúcom roku bude projekt oveľa úspešnejší.

          Školenie dobrovoľníkov v oblasti mládežníckych výmen

          Školský rok sa pre mňa začal veľmi netradične. Naskytla sa mi príležitosť zúčastniť sa školenia ATOQ /Advanced Training on Quality/ v Trnave pre dobrovoľníkov v práci s mládežou. Medzinárodné školenie, ktorého sa zúčastnili dobrovoľníci z Fínska, Francúzska, Maďarska, Rumunska, Turecka a Slovenska, bolo zorganizované agentúrou IUVENTA na veľmi vysokej úrovni.

          Kvalitní lektori zo Španielska, Francúzska a Portugalska nám priniesli nové nápady, metódy a aktivity na prípravu a realizáciu projektov v rámci mládežníckych výmen. Načerpala som novú silu, energiu a preverila som si svoje vedomosti z anglického jazyka. So spolubývajúcou z Fínska Ninou, som si vymenila nové skúsenosti v oblasti organizovania mládežníckych výmen.

          Verím, že nadobudnuté skúsenosti využijem pri príprave nových projektov mládežníckej výmeny realizovaných v rámci školy.

          Poďakovanie patrí vedeniu školy ZŠ s MŠ Školská 49 za možnosť zúčastniť sa kvalitného školenia.

          Mgr. Eva Kubová, účastníčka školenia

          Estónsko nás poriadne preverilo

          Opäť sa žiaci ZŠ s MŠ Školská 49 pod vedením pani učiteľky Evy Kubovej a jej bývalého žiaka Erika Wettera, ktorý sa stal po prvýkrát vedúcim skupiny spolu s ňou, zúčastnili medzinárodnej mládežníckej výmeny v Estónsku. Po náročnej ceste a počiatočných problémoch, ktoré preverili najmä pani učiteľku v komunikácii v anglickom jazyku, sme prišli do estónskeho mestečka Viljandi plní očakávaní.

          Projekt, ktorý bol tento rok zameraný na vedu a techniku, niesol názov „I wish, I will“  /Želám si a budem/. Neopakovateľná atmosféra medzi mladými ľuďmi zo štyroch krajín – Slovenska, Nemecka, Francúzska a Estónska sa stupňovala každým dňom nášho pobytu. Komunikácia v anglickom jazyku nám poskytla priestor naučiť sa vyjadrovať a obhajovať svoje názory v oblasti vedy a poriadne preverila naše vedomosti v anglickom jazyku. Predstavenie Slovenska na slovenskom večeri, ktoré sa začalo pozvaním našich zahraničných priateľov vypočuť si slovenské piesne v podaní žiakov, prinieslo úspech. Všetci spoločne sme sa naučili a zatancovali si tradičný slovenský tanec. Slovenské kroje dodali „nášmu večeru“ tradičnú atmosféru. V krojoch sme sa predstavili aj na tradičnom trhu pred estónskou verejnosťou, kde sme prezentovali slovenské výrobky a zatancovali slovenský tanec. Kultúra slovenského národa sa estónskej verejnosti veľmi páčila, o čom nás presviedčali obyvatelia malého mestečka zastavením sa pri slovenskom predajnom stánku na hlavnom námestí a diskutovaním s účastníkmi projektu.

          S dobrým pocitom sme sa vrátili domov. Medzinárodné mládežnícke výmeny prinášajú mladým ľuďom množstvo výhod a my sme radi, že naša škola ich každoročne organizuje.

          Naše poďakovanie patrí pani učiteľke Eve Kubovej a Erikovi Wetterovi za ich starostlivosť počas celého nášho pobytu, Štefanovi Muchovi za požičanie krojov z folklórneho súboru Rozsutec, Milanovi Matejčíkovi za dopravu do Varšavy na letisko a späť,  Občianskemu združeniu Podporme vzdelávanie v škole v Závodí za požičanie financií na vybavenie leteniek a vedeniu školy v Závodí za to, že podporuje mládežnícke výmeny.

          Škola sa stala domovom študentov zo štyroch krajín

          V rámci európskeho programu Erasmus+ ZŠ s MŠ Školská 49 realizovala v auguste medzinárodnú výmenu žiakov zo štyroch krajín – Estónska, Francúzska, Nemecka a Slovenska. Projekt POVEDZME NIE RASIZMU V ŠPORTE mal úspešný priebeh. Komunikačným jazykom bol anglický jazyk. V rámci daného projektu 65 účastníkov, vo veku od 13 do 19 rokov a ich vedúci, uskutočnili množstvo aktivít. Získali informácie o histórii mesta Žilina, naučili sa samostatne orientovať v meste, či komunikovať s verejnosťou v anglickom jazyku. Téma projektu nebola náhodná, veď škola je zameraná na šport a výučbu jazykov. Účastníci projektu sa zúčastnili ligového zápasu MŠK Žilina – DAC Dunajská Streda. Pozreli si žilinský štadión a Sieň slávy, aj s podporou mesta Žilina vyznačili turistickú trasu vo Vrátnej, či diskutovali s hráčom Patrikom LeGiangom a mládežníckym trénerom MŠK Žilina Emilom LeGiangom o zdravom životnom štýle športovcov a prejavoch násilia na štadiónoch. Pozreli si dva filmy o rasizme v športe na Stanici Záriečie, zahrali si spoločne bowling, či diskutovali o možnostiach riešenia problému rasizmu v športe vo všetkých štyroch krajinách. Záverečné výstupy projektu úspešne prezentovali pred verejnosťou a vystavili ich v priestoroch školy. Túto výstavu si môže verejnosť pozrieť v priestoroch školy do decembra 2015.

          Slováci – žiaci zo ZŠ s MŠ Školská, reprezentovali svoju krajinu úspešne. Nielenže sa nestratili v komunikácii s priateľmi zo zahraničia, ale v rámci slovenského večera podávali na večeru šišky, prezentovali naj pamiatky Slovenska, ukázali sa v slovenských krojoch, zaspievali pesničku Z Východnej dievčatá, zatancovali a zaspievali pesničku od speváčky Kristíny Ta ne. Ich vystúpenie zožalo potlesk všetkých účastníkov, ktorí sa s chuťou pustili do nácviku spoločnej choreografie na slovenskú pieseň.

          Sme radi, že sa nám projekt vydaril, pretože všetci účastníci vyjadrili spokojnosť s organizáciou na Slovensku. Pevne veríme, že projekt bude mať opäť svoje pokračovanie, tak ako pravidelne každý rok, v inej krajine. Tešíme sa na ďalší rok, kedy by sme mali vycestovať do Estónska.

           

          Little Responsible Citizens

          LITTLE RESPONSIBLE CITIZENS ARE RESHAPING THEIR FUTURE 2

          1. OPIS PROJEKTU

          V rámci výzvy STRATEGICKÉ PARTNERSTVÁ ERASMUS + sa tento školský rok 2020/2021 naša škola úspešne  zapojila do medzinárodného Erasmus + projektuktorý je pokračovaním eTwinningového projektu s názvom Little Responsible Citizens Are Reshaping Their Future (Mladí zodpovední občania si vytvárajú vlastnú budúcnosť). Cieľovou skupinou tohto projektu sú deti vo veku 8 – 12 rokov, pre ktoré je pripravené veľké množstvo zaujímavých aktivít, mobilít a tvorivých súťaží. Žiaci zapojení do tohto projektu budú našu školu reprezentovať na medzinárodnej úrovni.

          Naša škola sa ako jediný zástupca zo Slovenska spolu s partnermi z Veľkej Británie, Turecka, Poľska, Chorvátska a Severného Macedónska  prostredníctvom konferenčného hovoru dohodla na aktivitách, ktoré sa budú môcť realizovať v súčasnej náročnej situácii poznačenej Covid pandémiou. Každá škola sa sústredí na dve z dohodnutých tém – činností, ktoré vypracuje a bude prezentovať pri žiackych mobilitách, kde sa do nich zapoja aj ostatné deti zo zúčastnených krajín. Všetky žiacke mobility sú financované z projektových zdrojov.  

           

          Témy projektu sú rozdelené nasledovne:

          Turecko:

          • Základy prvej pomoci
          • Poľnohospodárske produkty
          •  
          • Severné Macedónsko:
          • Ručné práce
          • Digitálne zručnosti
          •  
          • Poľsko:
          • Recyklovanie
          • Objavovanie prírody
          •  
          • Veľká Británia:
          • Znečistenie životného prostredia
          • Efektívne využívanie energií a ochrana prírodných zdrojov
          •  
          • Chorvátsko:
          • Interkultúrna komunikácia
          • Spoznávanie prírody
          •  
          • Slovensko:
          • Rozvíjanie empatie
          • Charitatívna práca

           

          Pri príprave tohto projektu sme mysleli nielen na rozvoj slovnej zásoby a komunikačných zručností, ale aj na celkový osobnostný rozvoj dieťaťa v oblastiach, ktoré sú čím ďalej, tým aktuálnejšie: ochrana zdravia, životného prostredia, prepájanie kultúr, vzájomná tolerancia a rešpekt nielen voči sebe, ale aj ostatným, efektívne používanie IKT technológií, prepájanie jednotlivých predmetov (metóda CLIL) a následne aj vedenie ku kritickému a asociatívnemu mysleniu.

          Deti si prehĺbia svoje vedomosti a skúsenosti, ktorých základy už mnohí z nich získali v predchádzajúcom projekte, ako napr. pravidelné recyklovanie, šetrenie prírodných zdrojov, pestovanie rastlín, rešpekt voči staršej generácii a najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva. Deti, ktoré sa zapoja do tohto projektu, získajú nové priateľstvá a zistia, že aj keď sú z rôznych krajín, sú si v mnohom podobné. Budú sebavedomejšie a schopnejšie, nebudú mať strach vyjadriť svoj názor a zabojovať o správnu vec.

          Zo žiakov, ktorí sa aktívne zapoja do projektu a jeho konkrétnych činností, budú na základe vopred určených kritérií vybratí tí, ktorí sa zúčastnia mobilít do jednotlivých krajín.

           

          Všetky aktivity a mobility budú závisieť od aktuálnych opatrení, pričom najväčší dôraz sa bude klásť na bezpečnosť detí a pedagógov.

          Výsledkom dvojročnej intenzívnej práce bude vytvorenie elektronických kníh, časopisov a videí. Zdokumentovanie všetkých aktivít si budete môcť priebežne pozerať na našej školskej webovej stránke, Facebooku, Instagrame a blogu. Práca žiakov, ako napr. plagáty a fotky bude tiež prezentovaná v priestoroch školy.

           

          2. PRÁCA NA PROJEKTE

              SEPTEMBER A OKTÓBER 2020

                      Práca na projekte sa realizuje prostredníctvom záujmových krúžkov, a to menovite krúžkov ERASMUS 1A  určeného pre žiakov  6. ročníka, ktorý vedie PhDr. Zuzana Ďurníková Ondráčková, PhD. a ERASMUS 1B určeného pre žiakov 5. ročníka, ktorý vedie Mgr. Miriama Budiská. Prvou aktivitou projektu naplánovanou na september a október 2020 bola  tzv. LOGO CONTEST, teda súťaž o najlepšie logo, do ktorej boli zapojené všetky partnerské školy. Logo, ktoré v tejto súťaži vyhrá, bude neoddeliteľnou súčasťou tohto projektu počas celej dĺžky jeho trvania a bude symbolizovať jeho náplň a posolstvo pri všetkých medzinárodných aktivitách a na všetkých platformách, na ktorých bude projekt prezentovaný.

          Takto prebiehala práca na súťažných logách:

          Výherné logo musí v sebe niesť hlavnú myšlienku celého projektu, a to je  vedomá ochrana zdravia a života na našej planéte a jej zachovanie pre budúce generácie s dôrazom na vzájomnú podporu a pomoc medzi zúčastnenými krajinami.

                      Z našej školy sa do tejto súťaže zapojili všetci žiaci, ktorí sa prihlásili na krúžky ERASMUS 1A,B a vytvorili veľmi nápadité návrhy, z ktorých odborná komisia vybrala 13 najlepších a tie postúpili do užšieho výberu. Keďže však do ďalšieho, už medzinárodného kola, nemôžeme poslať všetky, poprosili sme prostredníctvom hlasovania na webovej stránke školy všetkých žiakov, ich rodičov a aj učiteľov a širokú verejnosť, aby nám pomohli  vybrať tri najlepšie. Kto si chcel jednotlivé návrhy pri rozhodovaní pozrieť aj naživo, našiel ich vystavené na nástenke v budove školy na prvom poschodí.

          Nástenka nášho projektu

          Logá, ktoré sa v súťaži uchádzali o priazeň hlasujúcich:

          Do súťaže bolo v priebehu týždňa odoslaných viac ako 400 hlasov, ktoré určili poradie na prvých troch miestach. Víťazom súťaže sa stalo logo č. 10, na druhom mieste skončilo logo č. 1 a na treťom mieste logo č. 5.

           

          1. miesto – logo č. 10:

                                                        https://cloud-8.edupage.org/cloud?z%3AxPL4AR4iERToNLa3UJCbQetBP8ycfWJ59acFNeLoLyjAtsNgKUdD7BneGgekY5WwhGIeZoBVASI%2BGSoPOhsrcg%3D%3D 

          Autor: Michal Kopál zo 6. A triedy

           2. miesto – logo č. 1:

          https://cloud-1.edupage.org/cloud?z%3A%2FO6XJsiKpe2tSWpt6Ggmu7ArCzwxqIORdZ3EUZgN%2FK%2B9dCvW6IKFJTU%2FPjRmQSzKqK4S%2F2bwcM3Sv8C%2FqHZIIg%3D%3D

          Autori: Černý M., Fučík M., Harzek R., Krššák T., Macúch M. z 5. B triedy

          3. miesto – logo č. 5:

                                          https://cloud-1.edupage.org/cloud?z%3AcRdOAfpALDjHNgeh3hD7UaLfRm9TwKho1MkWBPUiqETnW%2FS9iIqcGxMZq3R9gmAeeExMe51Q84eHAAF0rm7ivw%3D%3D

          Autori: Kovalčík D., Mišút T., Škrko R., Šlauka O., Valko B. z 5. B triedy

          Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov nie len v rámci projektu. Víťazné logá posielame ďalej do medzinárodnej súťaže a dúfame že v tvrdej konkurencii zabojujeme o popredné priečky.

          ERASMUS DAYS 2020

          Ďalšou aktivitou projektu sme sa zároveň zapojili aj do medzinárodného eTwinningového projektu ERASMUS DAYS 2020, ktorý prebiehal 15. – 17. októbra 2020 na základných a stredných školách v rámci celej EurópyOkrem našej školy sa do neho zapojilo veľké množstvo základných a stredných škôl napr. z Talianska, Francúzska, Bulharska, Turecka, Rumunska, Poľska, Čiech, Chorvátska, Slovinska, Grécka, Portugalska, Španielska, Belgicka, Maďarska a Azorských ostrovov.

          Hlavná organizátorka tohto projektu Bahar Kazik Guner z Turecka pripravila v spolupráci so zúčastnenými školami množstvo aktivít, ktoré boli rozdelené podľa náročnosti medzi základné a stredné školy. Pre lepšiu predstavu o projekte o jeho aktivitách, pozri Facebook a Instagram ErasmusDays 2020 a tiež eTwinning.

          Takto náš projekt a v rámci neho aj Slovensko a teda aj našu školu prezentovala na Erasmus Days 2020 naša partnerská škola z Turecka:

           

           

          I. stupeň našej školy reprezentovala na Erasmus Days 2020  trieda 2. B pod vedením p. učiteľky Mgr. Dagmar Surňákovej. Žiaci tejto triedy sa zapojili do súťaže o najlepšie slogany, v ktorej vo svojej kategórii zožali veľký úspech. Spoločne vytvorili  video, kde spracovali problematiku momentálnej situácie. Kreslili slogany bezpečnostných pokynov, ktoré by sa mali dodržiavať, aby sme sa dokázali ochrániť pred pandémiou.

          https://cloud-7.edupage.org/cloud?z%3AT2eqG0Gm4KwiAe4Zt53EWML8ht%2BP%2F5UtdLoc59sbjJe8rk%2BnEMvswl2RMbmCov9ljox5ek3ZTgJCGoJb9b9xPg%3D%3D

          https://cloud-9.edupage.org/cloud?z%3AoKyFHG9WHOMO%2BHesCyqsfMWxglosv7rvSxsElndffe34kMrD4POb%2B3Ym7GM%2FXSSLjbijAjce4pfinlDnYJwC8w%3D%3D

          Na II. stupni si žiaci  v rámci našich krúžkov ERASMUS 1A,B pripravili – samozrejme v angličtine –  svoje osobné profily o sebe, svojej rodine, ale aj o svojom pohľade na súčasnú ťažkú situáciu poznačenú Covid pandémiou, na základe ktorých potom natáčali videá + vyrobili krásne postery pre Erasmus dni 2020 reflektujúce súčasné dianie

          K tvorbe svojich osobných profilov sa mali žiaci tieto inštrukcie:

            1. Create a profile in Word in English.
            2. The profile must contain the following information:
              1. name
              2. place of residence
              3. age
              4. siblings
              5. hobbies
              6. favourite music.
            3. Answer the following questions:
              1. What I can't stand is …
              2. What I've already done crazy is …
              3. What I absolutely want to do in my life is …
              4. What my life should look like when I am 30 is …
              5. What I would like to know from students living in another country is …
              6. What I expect / future / wish about  from pandemic Covid-19 is .....

          A tu je na ukážku niekoľko ich osobných profilov:

          5. ročník:

          My name is Laura and I live in a flat in Žilina.

          I´m 10 years old. I have one older sister Simona. My hobbies are computer games ,  majorettes, listening to music , singing and dancing. Plus acting with my friends in our plays.  I like the music of Panic at the Disco.

          I can´t stand when I´m late.

          I don´t know, my life is awesome.

          What I absolutely want to do in my life is skydiving.

          When I´m 30 I want to have a house in a village. I want to have two children, one boy and one girl, a dog and a husband of course.  I would like to be a comedian.

          What would I like to know from students living in another country?

          - What do you like most in your country?
          - What do you think we need to visit as a tourist in your country?
          - What´s your highest mountain?

          I wish that people would recycle more and be nicer to each other.  People should care about their life more.

           

          My name is Matúš.

          I live in Žilina in Slovakia.

          I´m 10 years old.

          I have one brother. His name is Tomáš.

          My hobbies are riding a scooter and swimming.

          My favourite singer is Image Dragons.

          I can´t stand the distraction in the school.

          I went head down on the water slide. It was crazy.

          I would like to try a parachute jump in my life.

          In thirties I would like to be happy and have work and family.

          I would like to know from others what animals live in their countryside.

          I would like to finish Covid-19 as soon as possible.

           

          My name is Matúš. I live in Žilina. I am 10 years old.                                 

          I have got two sisters Agáta and Gréta.

          My hobby is football.

          My favourite music is Imagine Dragons.

          What I can’t stand is dancing and cycling in a storm.

          In my life I want to play football for Slovakia.

          When I am 30 I want to have a house in Germany, have a family, dog and work for my company.

          From students living in another country I would like to know information about their country, school, food, traditions and music.

          I want Covid-19 to end.

           

          My name is Oliver.

          I live in Žilina.

          I am 10 years old.

          I have one older brother Simon.

          I like swimming, cycling and skiing.

          I like modern music.

          What I can´t stand is doing Homework.

          What I´ve already done crazy is climbing the trees.

          What I absolutely want to do in my life is to be a designer.

          When I am 30, I will have a job and family.

          What I would like to know from students living in another country is what subjects they have got in school.

          I wish the end of pandemic Covid-19.

           

          My name is Theo.

          I´m from Slovakia. I live in Žilina.

          I am 10 years old.

          I have one brother, his name is Simon and he is seven years old.

          I like to play football. I like to swim. I like to watch TV.

          My favourite singer is Michael Jackson.

          I can´t stand a single day without football.

          I´ve never done anything wrong.

          I would like to play in Champion league.

          I would like to be a great footballer.

          I would like to know the traditions of their country.

          I wish we were immune to Covid -19 in the future.

           

          6. ročník:

          My name is Michal.

          I live in Žilina in Slovakia. I’m 11 years old.

          I have one brother, Peter. I play football; I’m a goalkeeper in a football team Juventus Zilina. I love other sports, too and I love music. My favourite music is rap and pop music. My favourite singer is a rapper Kali and favourite music bands are Bastille, Imagine Dragons, ACDC, Nirvana and my cousin, rapper Setwo.

          What can’t I stand? I can’t stand bullying and bad people.

          What crazy things have I already done? Well, I was at the Kali’s concert, I caught the penalty during a football match...

          What do I absolutely want to do in my life? I would like to try BUNGEE JUMPING, parachuting...

          What should my life look like when I am 30? When I’m 30, I’d like to be a COP. I would like to help and protect people.

          What would I like to know from students living in another country? I would ask what it´s like to live in that country.

          What I expect to the future about from pandemic COVID-19?

          I WISH IT FINISHED!!!

           

          Hey! My name is Saška.

          I live in a flat with my mum and dad in Žilina, Slovakia. It is a small country in the heart of Europe.  I don´t have any pets but I really want a dog. I don´t have siblings but I have 6 cousins called  Miška, Terezka, Tomáš, Dianka, Katka and  another  Terezka. My hobbies include gymnastics, cycling and badminton, but I also like to draw. Because I like retro music, my favourite singer is Michal David, but I also listen to Ariana Grande, Katty Perry and so on.

          I can´t stand when someone smokes.

          I have never done anything crazy because I don´t do crazy things, I always try to be very responsible.

          But I absolutely want to do a bungee jumping because it looks very good and I want to try it.

          When I am 30, I hope to be a doctor, have a husband, 1 or 2 children, a dog and a house with a big garden.

          If I meet a student from another country, I would like to know about their traditional food because each country has a different traditional food and I would like to try it.

          I wish the Covid 19 pandemic ended!

           

          My name is Daniel.

          I live with my sister Natalia, my Mum and my Dad in a flat in Žilina, Slovakia. It is a small country in the middle of Europe.

          I like gaming, parkour and crossfit.

          I don´t have any favourite music.

          I can´t stand tidying up!

          And the craziest thing I have ever done was probably a backflip from 5 meters.

          What I definitely want to learn in my life is how to drift in a drift car.

          In the future I don´t think I will have a beard and I want to live in a flat when I am 30 years old.

          If I met a student from a foreign country, I would like to know what traditions students from different countries have.

          I wish that Covid-19 pandemic ended as quickly as possible because it´s really annoying.

           

          Hi! My name is Alexander.

          I live in Žilina. It is a large city in the North of Slovakia. Slovakia is a small country in Central Europe.

          I am eleven years old.

          I have one sister, her name is Dominika.

          My hobbies are sports and animals.

          My favourite music band is Imagine Dragons.

          I cannot stand when someone jumps into my speech while I am speaking.

          The craziest thing I have ever done was when I rode a bicycle without holding the steering wheel.

          What I would like to try in my life is to jump off the plane.

          In the future I would like to have a wife and children, my own house and a car, a job that I will enjoy and I will live happily ever after.

          What I would like to know from students living in another country is if they can say something in Slovak.

          The only thing I want now is that Covid-19 is over.

           

          My name is ANDREJ.

          I live in a flat with my mum, dad, brother and sister.

          I am 11 years old.

          My brother’s name is Jurko and my sister is Livka.

          My favourite hobby is playing floorball.

          I like music but I don’t have a favourite song.

          I don’t like when my sister occupies the bathroom.

          The craziest thing I have done was a ride on a very dangerous toboggan in Croatia.

          And what do I absolutely want to do in my life? Well, I don’t know at the moment.

          But in the future I would like to have a house with a dog and a hamster.

          If I met a student living in another country I would like to know what they like about their school.

          At present I wish everyone to be healthy and without Covid-19.

           

          Všetky aktivity našich žiakov sú predstavené na portáli Twinspace a ich prehľad, spracovala do posteru a  úžasného videa, ktoré malo tiež veľký úspech,  Mgr. Dagmar Surňáková a môžete si ho pozrieť TU: https://youtube/3CqpqvcNuAY

          https://cloud-9.edupage.org/cloud?z%3A95kWjYrgLMwWDnLDxVEvTe%2BMikySBtN4JtwPP24DVS%2FVAhh3M1h6qSZngVB9r%2B4KbeDk32RjZq8C89LCQXxwqQ%3D%3D

           

           

           

          Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili aj do tohto projektu a úspešne tak reprezentovali našu školu na medzinárodnej úrovni.

          Na november 2020 bola pripravená prvá mobilita žiakov, a to do Turecka, ktorá sa však kvôli momentálnej situácii presúva na neskôr.

          O ďalších aktivitách projektu vás budeme priebežne informovať.

           

                     A ešte je tu pre zaujímavosť odpoveď na často kladenú otázku:

          Kto to bol ERAZMUS?

          https://cloud-a.edupage.org/cloud?z%3A2PivQDvRB7fmdzpBMwFvPrVjgcLH5cmXzD2Ii0VsvOhlN1QpFUtnsAOt2JwdK84Spfc6IAsXFpKLarY%2B5y2xNQ%3D%3D

          Erazmus bol holandský filológ a filozof. Patril medzi najvýznamnejších a najvplyvnejších predstaviteľov európskeho humanizmu.​​​​​​​

          Celý dokument: Little_Responsible_Citizens_Are_Reshaping_Their_Future_2.pdf

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Školská 49, Žilina
      • Školská 49, 01004 Žilina-Závodie 010 04 Žilina Slovakia
      • 37 810 901
      • 2021647254
      • pskulcova@zsmszavodie.sk /správca obsahu/
      • 041/7634780 tajomník a ekonóm
      • 041/7232451, 0910 985 690 riaditeľka školy Mgr. Eva Kubová 041/7634781, 0910 985 691 zástupkyne riaditeľky školy pre ZŠ 0911773304 zástupkyňa riaditeľky školy pre MŠ 041/7634783 zborovňa 041/7232450 školská jedáleň
      • ekonom@zsmszavodie.sk riaditel@zsmszavodie.sk rmilecova@zsmszavodie.sk akempova@zsmszavodie gkubisova@zsmszavodie.sk
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje